Yükleniyor...

Evde Ethereum (ETH) Madenciliği Nasıl Yapılır? (2020)

2020'de fiyatların 270 doların üzerine çıkmasıyla Ethereum (ETH) cazip hale geldi.

Ethereum ETH Madenciliği Nasıl Yapılır

2020’de fiyatların 270 doların üzerine çıkmasıyla Ethereum (ETH) cazip hale geldi. Öte yandan madencilik tarafındaysa her 15 saniyede 2 ETH veya dakikada 8 ETH kazılmaya devam ediyor.

2020’de Ethash algoritması hala ev tabanlı madencilik için uygun ve bir rig inşa ederek blok ödülleri için rekabet etmek mümkün. Bir Ethereum madencilik rig’i en iyi GPU kullanılarak inşa edilebilir. Şu anda, saniyede yaklaşık 200 milyon hash sunan özel donanımlar var. Bununla birlikte, Ethereum topluluğu, Ethash için optimize edilmiş ASIC’lerin kullanılamaz hale getirecek olan bir hard fork’u destekliyorlar.

Bu nedenle, daha kullanışlı ve kullanımı oldukça kolay olan GPU’nun kullanımının devam etmesi bekleniyor. Özellikle bazı GPU’lar optimize edilmiş ve Ethash ile daha iyi performans sunacak şekilde tasarlanmıştır. Evde madencilikte kârlılığı etkileyebilecek ilk faktörlerden biri elektrik maliyetidir. Bununla birlikte, madencilik de bünyesinde çeşitli ve değişken riskler barındıran bir oyundan ibarettir; örneğin, fiyatların yükselmesi durumunda kârlılık artarken, düşmesi durumunda kârlılık düşer ve hatta zarar edilebilir.

Bir Ethereum Madencilik Rig’i Nasıl Kurulur?

Yeterli hashrate oluşturmak tümüyle rig’e daha fazla GPU bağlamakla ilgilidir. Şu anda AMD Radeon VII, 90 MH/s üreten en güçlü ekran kartıdır ve ProgPoW 30 MH/s’ye ulaşıyor. AMD Radeon VII 500 dolardan daha fazla olan fiyat etiketiyle maliyetleri önemli ölçüde artıracaktır.

Bir rig kurmak için ayrıca bir güç kaynağı, CPU, LAN bileşenleri gibi yan bileşenler ve ayrıca istenen sayıda GPU’yu tutmak ve havalandırmak için fiziksel bir kasa gerekir. EthereumMiningBot’taki uzmanlar, elektrik kullanımını izlemek için akıllı bir elektrik prizinin de kullanılmasını önermektedir.

Esasen, bir Ethereum madencilik rig’i özel bir makine formunda, tüm bir bilgisayara benzeyecektir. Temel bir Intel i3 CPU’nun yanı sıra, temel 4GB RAM ve SSD’nin kullanılması önerilmektedir. Özel tasarım raflar veya kasalar ile gerçek bir rig’in montajı daha kolay olabilir ve bunlar altı GPU (veya 540 MH/s potansiyeli) bağlantısına izin verir. GPU’ları bağlamak için, altı yuvalı bir anakart ve teknik olarak daha kolay açılmasını sağlayan ek bir güç düğmesi de bir Ethereum madencilik rig’i için gereklidir Üçten fazla GPU için, GPU’ları rahatça yerleştirmek ve anakarta bağlamak için bir dizi konektöre ihtiyaç duyulabilir.

Bir SSD belleği, bir donanım cüzdanı veya madencilik havuzlarını çalıştırmak ve ETH’yi bir cüzdana almak için başka bir temel araç ekleme potansiyeli ile rig kurulumu tamamlanır. Verimli bir rig için güç konektörü son derece önemlidir. 1.2 kW Corsair CP-9020140-UK HX1200, maksimum güç verimliliği sağlayacaktır.

Bilgisayar bileşenlerinin montajı güçlükler doğurabilir, ancak aşağıdaki gibi bir eğitici video size yardımcı olabilir.

Evde ETH madenciliği yapmak aynı zamanda yeterli hashrate elde etme ve günlük ödüllerin bir kısmını alabilmek için doğru havuza katılmayı gerektirir. Ethereum ağı şu anda önceki ödül dönemlerinde blok başına 5 ETH’den daha düşük, her 15 saniyede bir blok başına 2 ETH ödül veriyor. Bir sonraki hard fork’tan sonra blok başına sadece 2 ETH verilecek. Bu da madencilerin ağdaki aktivitelerini artırmasına sebep olabilir.

Öte yandan Ethereum ağı, madencilerin hard fork öncesi istifleme yapma konusunda yavaş davranmaları sebebiyle madencilik büyümeye devam ediyor. Geçen ay ağdaki madencilik gücü yeniden 180 TH/s’nin üzerine çıktı. Mevcut rekabet seviyesinde ve zorlukta ETH madenciliği yapabilmek mümkün.

Ocak 2020’ye kadar ETH zorluğunun artması bazı madencilerin pes ederek faaliyetlerini sonlandırmasına neden oldu. Küçük ve acil bir hard fork ile madenciler bir kez daha ağa davet edilirken son birkaç hafta için de madencilik faaliyetlerinde net bir toparlanma görüldü.

Ev tabanlı bir rig’in avantajı, henüz kar elde edebilmek mümkünken madencilik yapabilmeye izin veriyor olması ve artan zorluk durumlarında rig’in devre dışı bırakılmasının mümkün olmasıdır.

1 ETH’ın Madenciliği için 1 ETH Harcayabilirsiniz

Ethereum için bir madencilik rig’i inşa etmek, bir Antminer S17 ASIC fiyat açısından satın almakla karşılaştırılabilir. İki GPU kurulumu için 2.000 dolara yakın fiyat etiketi ile ETH madenciliği de pahalı bir tekliftir. Stok sorunlarının yaşandığı dönemlerde ve tedarikçiye bağlı olarak, GPU beklenenden daha az veya daha pahalı olabilir. Yine de yüksek Ethash performansına sahip bir GPU’ya 500 dolar verilmesi mümkündür.

180 MH/s güç üreten bir rig kurulumuyla yıllık 4.21 ETH kazımı beklenebilir. Bu maliyet-kar hesaplaması çok ince bir hesapla yapılmalıdır. Yoksa 1 ETH’ın madenciliği için 1 ETH harcayabilir ve hatta kazandığınız harcadığınızdan düşük kalabilir.

Şu anda evdeki madenciliğin bulut madenciliğine kıyasla bir avantajı var; bir yıllık gerçek bir bulut madenciliğine 1.500 dolar harcayabilirsiniz. Öte yandan 180 veya 200 MH/s’lik bir rig inşa etmek de size bu fiyatlara malolabilir fakat 1 yıl gibi sınırlama yoktur. Madencilik süresi bulut madencilikte olduğu gibi şirketle yapılan sözleşmeye değil, rig’in sahibinin kararına bağlıdır.

Şu anda, Ethermine ve f2Pool tüm ETH bloklarının yaklaşık yüzde 47’sini oluşturmaktadır. Daha küçük havuzlar ise günlük ödülün yaklaşık yüzde 2 ila yüzde 10’unu toplamayı başarır ancak nihai günlük kazanç yalnızca arkada görülecektir. Bir havuza katılmak hem gerekli hem de önemlidir çünkü bu aşamada solo madencilik imkansızdır ve bir blok bulma şansı oldukça zordur. Ancak Ethermine gibi bir havuzun bir blok keşfetme ve ödülü paylaşma şansı yüzde 24’tür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner