Yükleniyor...

Eski Microsoft Çalışanı Bitcoin ile Kara Para Aklamaktan Suçlu Bulundu!

Seattle'daki ABD Bölge Mahkemesi eski bir Microsoft çalışanını 18 ayrı suçtan 20 yıl hapse mahkum etti.

Bitcoin ile Kara Para Aklamak

Seattle’daki ABD Bölge Mahkemesi eski bir Microsoft çalışanını 18 ayrı suçtan 20 yıl hapse mahkum etti. Eski Microsoft çalışanın iki yıldan kısa bir süre içinde 10 milyon doları geçkin eylemlerini gizlemek için bir Bitcoin “mixter” hizmetini kullandığı tespit edildi

Ağustos 2016’dan Haziran 2018’e kadar Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak tam zamanlı görev yapan Ukraynalı Volodymyr Kvashuk, şirketten kovulmadan önce Microsoft’un çevrimiçi perakende satış programını test etmekten sorumluydu. Resmi mahkeme kararına göre Kvashuk, pozisyonunu dijital hediye kartları gibi “para birimi olarak depolanan değeri” çalmak için kullandı.

Seattle’daki ABD Bölge Mahkemesi, beş günlük duruşmanın ardından Kvashuk’u 18 ayrı suçtan 20 yıl hapse mahkum etti. Faile yöneltilen suçlamalar, beş dolandırıcılık, altı para aklama, iki kimlik hırsızlığı, iki yanlış vergi beyannamesinde bulunma, e-posta dolandırıcılığı ve erişim cihazı sahtekarlığıydı.

Kvashuk’un yasadışı eylemleri sırasında, banka hesaplarına yaklaşık 2.8 milyon dolarlık Bitcoin aktardığı ve varlıkları göndermeden önce kimliğini gizlemek için Bitcoin “mixer” hizmetlerini kullandığı tespit edildi. Failin izini kaybettirmek için gösterdiği çabaya rağmen tüm suç eylemleriyle ilgili kanıtlar mahkemeye sunuldu. Duruşma sırasında özel bir Microsoft projesi üzerinde çalıştığını iddia eden Kvashuk, şirketi veya müşterilerini asla dolandırmak istemediği beyan etse de hapis cezasından kurtulamadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x