Yükleniyor...

Ekonomi Haberleri

Ekonomi, kıt kaynakların nasıl tahsis edildiğini belirlemeye yardımcı olan, birbiriyle ilişkili geniş üretim, tüketim ve değişim faaliyetleri kümesidir. Mal ve hizmetlerin üretimi, tüketimi ve dağıtımı, ekonomik sistem olarak da adlandırılan ekonomi içinde yaşayan ve faaliyet gösterenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Ekonomi, kıt kaynakların nasıl tahsis edildiğini belirlemeye yardımcı olan, birbiriyle ilişkili geniş üretim ve tüketim faaliyetleri setidir. Bir ekonomide, mal ve hizmetlerin üretimi ve tüketimi, içinde yaşayan ve faaliyet gösterenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Piyasa temelli ekonomiler, arz ve talebe göre malların piyasada serbestçe akmasına izin verme eğilimindedir. Bir ekonomi, bir bölgedeki mal ve hizmetlerin üretimi, tüketimi ve ticareti ile ilgili tüm faaliyetleri kapsar. Bu kararlar, piyasa işlemleri ve toplu veya hiyerarşik karar almanın bir kombinasyonu yoluyla alınır. Bireylerden aileler, şirketler ve hükümetler gibi kuruluşlara kadar herkes bu sürece katılır. Belirli bir bölgenin veya ülkenin ekonomisi, diğer faktörlerin yanı sıra kültürü, yasaları, tarihi ve coğrafyası tarafından yönetilir ve katılımcıların seçimleri ve eylemleri nedeniyle gelişir. Bu nedenle hiçbir ekonomi birbirinin aynısı değildir.

Ekonomi Kavramının Tarihi

Ekonomi kelimesi Yunancadır ve "hane yönetimi" anlamına gelir. Bir çalışma alanı olarak ekonomi, antik Yunanistan'daki filozoflar, özellikle Aristoteles tarafından ele alındı, ancak modern ekonomi çalışması, 18. yüzyıl Avrupa'sında, özellikle İskoçya ve Fransa'da başladı. 1776'da Ulusların Zenginliği adlı ünlü ekonomik kitabı yazan İskoç filozof ve ekonomist Adam Smith, kendi zamanında bir ahlak filozofu olarak düşünülmüştü. O ve çağdaşları, ekonomilerin tarih öncesi takas sistemlerinden paraya dayalı ve nihayetinde krediye dayalı ekonomilere evrildiğine inanıyorlardı. 19. yüzyılda teknoloji ve uluslararası ticaretin büyümesi ülkeler arasında daha güçlü bağlar yarattı.

Türkiye Ekonomisi

IMF, Türkiye ekonomisini gelişmekte olan piyasa ekonomisi olarak tanımlıyor. Yeni sanayileşen ülkeler arasında görülen Türkiye, GYSİH verilerine göre dünyanın en büyük 20. ekonomisidir. Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkeler arasında ikinci en büyük ekonomidir. Bu ülkeler arasında birinci sırada ise Endonezya yer alıyor.

Kripto Paralar Türkiye'de Yasal Mı?

Elektronik para tanımının kripto paraları net olarak kapsamaması ve Türkiye'de kripto para kullanımının artmasıyla ortaya çıkan bazı hukuki sorunların yasal gündemi işgal etmesi sonucunda; ilk yasal düzenleme, doğrudan kripto paralar başlığı altında ele alınmasa da kanunumuzda yer almıştır. Kripto para piyasasındaki varlıklara ilişkin olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ("TCMB") tarafından 16 Nisan 2021 tarih ve 31456 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kripto Varlıkların Ödemelerde Kullanılmamasına İlişkin Yönetmelik ("Yönetmelik") yayımlandı. Bu düzenleme, 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kripto paralara ilişkin ilk düzenleme olan bu Yönetmeliğin amacı, “kripto varlıkların ödemelerde kullanılmaması, kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.  Yönetmelik kripto paralara kapsamlı bir düzenleme getirmese de kripto varlıkları tanımlaması nedeniyle önemlidir. Ayrıca bu, kripto paralara yönelik ilk yasal düzenlemedir.

Ekonomi Haber Merkezi

Başta Bitcoin haberleri, Ethereum haberleri son dakika ekonomi haberleri olmak üzere hepsi ve daha fazlasını kripto para haber merkezi BTCHaber üzerinden takip edebilirsiniz.

Güncel Ekonomi Haberleri ve Ekonomi Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Ekonomi Ne Demek?

Yunanca ev (οίκος) ve yönetmek (νέμoμαι) kelimelerinin birleşmesiyle “ekonomi” kavramı ortaya çıkmıştır. Ekonomi genel olarak, 'kaynakların üretimi, kullanımı ve yönetimi ile ilgili uygulamaları, söylemleri ve maddi ifadeleri vurgulayan bir sosyal alan' olarak tanımlanır. Belirli bir ekonomi, kültürünü, değerlerini, eğitimini, teknolojik evrimini, tarihini, sosyal organizasyonunu, siyasi yapısını ve hukuk sistemlerini, ayrıca coğrafyasını, doğal kaynak donanımını ve ekolojisini ana faktörler olarak içeren bir dizi sürecin sonucudur. Bu faktörler bağlam, içerik verir ve bir ekonominin içinde işlediği koşulları ve parametreleri belirler. Başka bir deyişle, ekonomik alan, tek başına durmayan, birbiriyle ilişkili insan pratiklerinin ve işlemlerinin sosyal bir alanıdır.

Ekonomi Nereye Gidiyor?

Ekonomi nereye gidiyor, Türkiye ekonomisi nereye gidiyor gibi şu sıralar en çok merak edilen soruların yanıtlarını Coinkolik.com üzerinden takip edebilirsiniz. Türkiye ekonomisi son durum ve daha fazlası Coinkolik.com'da.

Ekonomi Nasıl Düzelir?

Ekonominin düzelmesi için ne yapılmalı, ekonomi nasıl düzelir 2021, Türkiye ekonomisi nasıl gelişir… Bilmeniz gereken tüm detaylar Coinkolik.com'da.

Ekonomi Ne Durumda?

Türkiye ekonomisi hakkında yorumlar ve son dakika ekonomi haberleri, ekonomi haber siteleri Coinkolik.com'da.