Yükleniyor...

Blockchain Haberleri

Türkiye ve dünyadan son dakika Blockchain haberleri, en son Blockchain haberleri, yeni gelişmeler ve güncel son durum.
Coinkolik’in bu sayfasında en güncel Blockchain haberleri listelenmektedir.

Peki bu Blockchain denilen şey nedir? Türkçe'de blokzinciri veya blok zinciri olarak kullanılan Blockchain teknolojisinin temeli 1990'lu yıllarında başında, kriptografi/şifreleme uzmanları Stuart Haber ve Scott Stornetta tarafından yapılan çalışmalarla atılmıştır. 1970'li yıllarda “hash ağacı”nın Ralph Merkle tarafından patentlenmesinden yola çıkan bu iki uzman, çalışmalarını tam manasıyla kavramsallaştırmamıştır. Fakat günümüzdeki modern Blockchain tanımına yaklaşmayı başarmışlardır. Bu sebeple birçoklarına göre bu teknolojinin mucidi Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto değil, Haber ve Stornetta’dır. Günümüzdeki anlamıyla ilk Blockchain tarihteki ilk kripto para birimi olan Bitcoin ile yaşıttır. Bitcoin, takvimler 31 Ekim 2008'i gösterdiğinde Satoshi Nakamoto isimli bir kişi ya da grup tarafından yayımlanan “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli white paper dokümanında BTC altyapısının tamamen Blockchain teknolojisine dayandırıldığı belirtilmiştir.

Güncel Blockchain Haberleri ve Blockchainler Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Blockchain Ne Demek?

Blockchain, sistemi değiştirmeyi, hacklemeyi veya hile yapmayı zorlaştıracak veya imkansız hale getirecek şekilde bilgi kaydetme sistemidir. Bu sayede bir iş ağı üzerindeki işlemler çok daha kolay bir şekilde takip edilebilir, güvenli ve şeffaf bir şekilde saklanabilir. Bir değere sahip olan hemen hemen her şey Blockchain aracılığıyla takip edilebilir. Blockchain, işlemlerin hash adı verilen değişmez bir kriptografik imza ile kaydedildiği bir dağıtık defter teknolojisi (DLT) türüdür. Bu, bir zincirdeki bir blok değiştirilirse, kurcalandığı hemen anlaşılacağı anlamına gelir. Bilgisayar korsanları bir Blockchain ağını bozmak isterlerse, zincirin tüm dağıtılmış sürümlerinde zincirdeki her bloğu değiştirmek zorunda kalacakları için bu tarz bir saldırı imkansız hale geliyor.

Blockchain Ne İşe Yarar?

Blockchain’i bir kayıt defteri olarak düşünebiliriz. Başlangıçta Bitcoin’le birlikte hayatımıza giren Bitcoin teknolojisi günümüzde birçok farklı sektörde iş süreçlerini kolaylaştırmak için kullanılıyor. Blockchain teknolojisiyle birlikte daha az aracı kullanılarak, şeffaf, güvenli ve daha hızlı bir şekilde işlemler gerçekleştirilebilir.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain adından da anlaşılacağı gibi bloklardan oluşan bir zincir olarak ifade edilebilir. Bu bloklar, verileri, o bloğun hash bilgisini bir önceki bloğun hash bilgisini içerir. Kullanılan sektöre göre blokların içerisindeki bilgiler değişiklik gösterebilir. Kripto para alanında bloklar genellikle gönderici, alıcı ve para miktarı gibi bilgileri içerir.

Blockchain Nasıl Kullanılır?

Blockchain teknolojisi birçok farklı sektörde kullanıldığı için birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Kripto paralarla transfer işlemi gerçekleştiriyorsanız, DeFi veya NFT’lerle ilgileniyorsanız Blockchain teknolojisine hayatınıza aktif olarak yer veriyorsunuz demektir. Bununla birlikte Blockchain teknolojisi akıllı sözleşmeler, dijital oylama ve dağıtık depolama teknolojisi süreçlerinde de kullanılır.

Blockchain’e Nasıl Para Yüklenir?

Blockchain teknolojisi bir kripto para birimi ya da borsa değildir. Ancak aynı isme sahip blockchain.com adlı bir kripto para borsası ve cüzdan hizmeti sağlayıcısı bulunmaktadır. blockchain.com üzerinden bir hesap açarak hesabınıza para yükleyebilirsiniz.

Blockchain’den Nasıl Para Çekilir?

Blockchain.com üzerinden para çekmek için çekmek istediğiniz tutarı ve alıcının cüzdan adresini girerek para çekme işlemleriniz çok kısa sürelerde gerçekleştirebilirsiniz.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain, kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan blokların oluşturduğu dağıtık bir kayıt defteridir. Her blok, önceki bloğun bir hash bilgisini, bir zaman damgasını ve işlem verilerini (genellikle Merkle ağacı olarak temsil edilir) içerir. Zaman damgası, blok yayınlandığında, hash'ine girmek için işlem verilerinin var olduğunu kanıtlar. Blokların her biri kendinden önceki blok hakkında bilgi içerdiğinden, her ek blok kendinden öncekileri güçlendiren bir zincir oluşturur. Bu nedenle, blok zincirleri verilerinin değiştirilmesine karşı dirençlidir, çünkü bir kez kaydedildikten sonra, herhangi bir bloktaki veriler, sonraki tüm blokları değiştirmeden geriye dönük olarak değiştirilemez.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Son yıllarda, dünya çapında birçok şirketin Blockchain teknolojisini kullanmaya başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Peki Blockchain teknolojisi tam olarak nasıl çalışıyor? Bu önemli bir değişiklik mi yoksa basit bir gelişme mi? Blockchain gelecekte devrim yaratma potansiyeline sahip; öyleyse gelin bu teknolojinin gizemini çözmeye başlayalım. Blockchain, önde gelen üç teknolojinin birleşimidir: Kriptografi anahtarlar, dağıtık bir defter kullanan eşler arası bir ağ, Ağın işlemlerini ve kayıtlarını depolamak için bir bilgi işlem aracı. Kriptografi anahtarları iki anahtardan oluşur: Özel anahtar ve genel anahtar. Bu anahtarlar, iki taraf arasında başarılı işlemler gerçekleştirmeye olanak sağlar. Her birey, güvenli bir dijital kimlik referansı oluşturmak için kullandıkları bu iki anahtara sahiptir. Bu güvenli kimlik, Blockchain teknolojisinin en önemli özelliğidir. Kripto para dünyasında bu kimliğe “dijital imza” denir ve işlemleri yetkilendirmek ve kontrol etmek için kullanılır. Dijital imza, eşler arası ağ ile eşleştirilir; Yetkili olarak hareket eden çok sayıda kişi, diğer birçok faaliyetin yanı sıra, işlemler üzerinde fikir birliğine varmak için dijital imzayı kullanıyor. Bir anlaşmayı yetkilendirdiklerinde, matematiksel bir doğrulama ile onaylanır ve bu, ağa bağlı iki taraf arasında başarılı bir güvenli işlemle sonuçlanır. Özetlemek gerekirse, Blockchain kullanıcıları, eşler arası ağ üzerinden farklı türde dijital etkileşimler gerçekleştirmek için kriptografi anahtarları kullanır.

Blockchain Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Blockchain.com üzerinden kripto para cüzdanınızı sadece birkaç adımda kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Bitcoin, altcoin, blockchain ve kripto para piyasasına ilişkin sorularınızın cevabına Coinkolik.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Kripto para haberleri Blockchain haber merkezi Coinkolik.com'da.