Yükleniyor...

Bitcoin Haberleri

Türkiye’den ve dünyadan en güncel Bitcoin haberleri, en son BTC haberleri Coinkolik Bitcoin haber sayfasında. Coinkolik Bitcoin haber sayfasında son dakika Bitcoin haberleri ve en güncel Bitcoin haberleri listelenmektedir. Bitcoin haberleri son dakika ve Bitcoin güncel haber için bu sayfayı takip edebilirsiniz.

Peki bu Bitcoin denilen şey nedir? 2008 yılında (31 Ekim 2008) Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi ya da grubun "Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi" isimli bir whitepaper (teknik doküman) yayımlamasıyla ortaya çıkan en büyük kripto para birimi Bitcoin, tümüyle merkeziyetsiz, temelleri Blockchain üzerine kurulu, itibari para birimlerinden (fiat para) son derece farklı çalışan bir dijital para birimidir. Şifreleme (kriptografi) ile güvence altına alınmasından dolayı Bitcoin bir "kripto para birimi" olarak anılmakta olup, kısaltması BTC, sembolü: ₿'dir. Bitcoin, üçüncü taraf ödeme sistemleri ve bankalar gibi aracı kurumlara güvenme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Günümüz finans sisteminde finansal aracı kurumların güven sağlama rolü Bitcoin'in iki tarafın birbiriyle doğrudan bağlantı kurmasını sağlamasıyla zorunluk olmaktan çıkmıştır. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilen Bitcoin'in bu en küçük birimine "Satoshi" adı vermiştir. 1 Satoshi 0.00000001 Bitcoin (BTC) değerinde veya 1 Bitcoin (BTC) = 100.000.000 Satoshi değerindedir.

Bitcoin Haber Merkezi

Son dakika Bitcoin haberleri, teknik analizleri, yorumları... Bitcoin'de dair bilmeniz gereken her şey Bitcoin haber merkezi Coinkolik.com'da.

Güncel Bitcoin Haberleri ve Bitcoinler Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Bitcoin nedir?

2008 yılında "eşler arası elektronik nakit sistemi" tanımlamasıyla ortaya çıkan Bitcoin (BTC), herhangi bir merkezî otorite tarafından yönetilmeyen, Blockchain teknolojisi üzerine kurulu olan ve geleneksel para birimlerinden farklı çalışan bir dijital para birimidir.

Bitcoin'in geliştiricisi Satoshi Nakamoto kimdir?

Bitcoin'in yaratıcısı kim olduğu sorusu gizemini koruyor. 2008 yılında kriptografi mail listesinde Bitcoin'i tanıtan ve 2009 yılında da kullanıma sunan Satoshi Nakamoto kimliğini bu takma ad arkasında gizlenerek saklamayı seçti. 2009 yılında Bitcoin ile birlikte ilk başarılı Blockchain ağını da tasarlayan Satoshi Nakamoto 2010 yılının Aralık ayına kadar Bitcoin ağı üzerinde geliştirmeler yapmaya devam etti. Hala kim olduğuna dair en ufak bir ipucuna ulaşılamayan Satoshi Nakamoto'nun 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya'da yaşayan biri olduğu iddia ediliyor. Elbette bu bilgiler Satoshi Nakamoto'nun P2P Foundation'daki profilinden ediniliyor. P2P profiline bu şekilde yanıltıcı bilgilere yer veren Satoshi Nakamoto'nun aslında Amerika veya Avrupa'da yaşayan ve Japon asıllı olmayan biri olduğu tahmin ediliyor. Bu noktada Satoshi Nakamoto olduğu tahmin edilen birçok isim var, bu isimler şu şekilde:
  • Hal Finney
  • Nick Szabo
  • Adam Back
  • Craig Wright
Yaklaşık olarak 1 milyon BTC'ye sahip olduğu tahmin edilen Satoshi Nakamoto'nun serveti ise Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesi rekoru olan 65 bin dolarlık fiyatı baz alındığında 65 milyar dolaa tekabül ediyor.

Bitcoin anonim midir?

Bitcoin'in tamamen anonim olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bunun yerine yarı anonim olarak tanımlanabilir. Geleneksel finans siteminde kullanıcılar kimliklerini beyan etmek durumundadır. Bankalar üzerinden isimsiz olarak para transferi yapmak mümkün değildir. Ancak Bitcoin kullanıcıları bir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın doğrudan birbirlerine para gönderebildikleri için isimlerini belirtmek zorunda değildir.

Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin satın almanın en kolay yollarından biri kripto para alım satım platformlarıdır.

Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin üretme işlemine "madencilik" adı verilmektedir. Fiziksel olmayan bir varlığın madencilik kavramıyla anılması da elbette imgesel bir söylemdir. Bahsi geçen işlemin bu kavramla anılmasının arkasında ise altın madenciliğine dijital manada benzerlik göstermesi yatmaktadır. Aynı altın gibi sınırlı bir arza sahip olan Bitcoin'in 21 milyon adedi, bir gün tamamen gün yüzüne çıkarılmış olacaktır.

Bitcoin nasıl kazanılır?

Bitcoin kazanmak için çok çeşitli metotlar vardır. Bunları temelde üçe ayırabiliriz: Aynı geleneksel paralarda olduğu gibi kazanmak (maaş ve faiz gibi), üretmek veya ticaretini yapmak.

Bitcoin hesabı nasıl açılır?

Bitcoin hesabı açma esasen bir Bitcoin cüzdanı oluşturma işlemidir. Bunun en basit yolu kripto para borsalarına üye olmaktır.

Bitcoin nasıl satılır?

Kripto para borsalarındaki hesabınızda bulunan Bitcoin'i dilediğiniz zaman kolayca satabilirsiniz.

Bitcoin güvenli mi?

Bitcoin ağı üst düzey bir güvenliğe sahiptir. Blockchain teknolojisi, dağıtık ve kriptografik altyapısı sayesinde işlemlerin yüksek güvenlik çerçevesinde gerçekleştirilmesine olanak tanır. Bugüne dek yaşanan hiçbir hack ve hırsızlık olayı, doğrudan Bitcoin ağı üzerinden gerçekleşmemiştir.

Bitcoin Ne Kadar?

2021 yılına 30 bin dolar seviyesinde giriş yapan Bitcoin, 65 bin dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra, sert bir fiyat düzeltmesine giderek tekrar 30 bin doların altına geriledi.

Bitcoin Almak Caiz Midir? Bitcoin Haram Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı cephesinden yapılan açıklamada kripto paraların kullanımı caiz mi sorusu şu şekilde yanıylanıyor:
Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.
Diyanet İşleri Başkanlığı, Bitcoin günah mı sorusuna ise şu yanıtı veriyor:
Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir." denilerek, kripto paranın caiz olmadığı aktarılmış.
Peki Bitcoin caiz mi? Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konudaki yorumu şu şekilde:
Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin, piyasaya sürüldüğü 2009 yılında 1 doların dahi altında işlem görüyordu. Çok kısa bir süre içerisinde büyük bir benimsenme oranına ulaşan Bitcoin'in yıllara göre fiyatına gelin yakından bakalım:
YılOrtalama Bitcoin Fiyatı (ABD Doları)
20090
20100,06
20116,05
20128,46
2013189,54
2014526,02
2015272,36
2016567,27
20174.001,16
20187.558,21
20197.366,06

Bitcoin Ne Zaman Çıktı Ve Hangi Ülkenin Kripto Para Birimidir?

Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilenBitcoin, merkezsiz ve dağıtık bir yapıya sahip.Bu nedenle Bitcoin'in herhangi bir kişi, kurum veya hükümet tarafından kontrol edilmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği nedir? Gelin önce bu soruya bir yanıt verelim. Bitcoin  madenciliği, en basit tanımıyla, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazlarla karmaşık problemlerin çözülmesi aracılığıyla BTC transfer işlemlerinin onaylanması ve bu sürecin sonucunda madencilerin blok ödülü olarak BTC ile ödüllendirilmesidir. Bir bilgisayara ve ağ bağlantısına sahip olan herkes Bitcoin madenciliği yapabilir ancak elde edilen kazançlar, bilgisayarın işlem gücüne bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bitcoin madenciliği yapılan en yaygın yöntemler şu şekilde:
  • CPU madenciliği
  • GPU madenciliği
  • ASIC madenciliği
  • Bulut (cloud) madencilik
Bitcoin madenciliği rehberimizde BTC madenciliğine ilişkin çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Nereye Gidiyor?

2009 yılında kullanıma sunulduğunda 1 doların dahi altında işlem gören Bitcoin, çok kısa bir süre içerisinde büyük bir gelişme katetti.
Güncel bitcoin haberleri son dakika gelişmelerine bağlı olarak yükseliş ya da düşüş yaşayabilir. Bitcoin haberleri Türkiye'de ve dünyada büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bu nedenle son dakika Bitcoin haberlerinin lider kripto para biriminin fiyatı üzerinde son derece etkili olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.
Nasıl ki ADA coin haberleri ve Waves coin haberleri bu kripto paraların fiyatını etkiliyorsa, Bitcoin haberleri de BTC fiyatını aşağı ve yukarı yönlü harekete geçmesini sağlayabiliyor. Kripto para haberlerinin, Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki düşüş veya yükseliş trendini belirleyen en önemli etmen olduğunu söyleyebiliriz.
1 Bitcoin kaç dolar ve 1 Bitcoin kaç TL sayfalarımız üzerinden Bitcoin anlık fiyat verilerini takip edebilirsiniz.