Yükleniyor...

Kripto Para Haberleri

Türkiye ve dünyadan son dakika kripto para haberleri, en son kripto para haber, yeni gelişmeler ve güncel son durum.

Coinkolik'in bu sayfasında en güncel bitcoin haberleri kripto para haber, kripto para piyasası haberleri, kripto para borsaları ve son dakika kripto para haberleri, xrp haberleri, tron coin haberleri listelenmektedir. Peki bu kripto para denilen şey nedir? Takas/varlık transferi işlemlerinde kullanılabilen, tümüyle dijital ve şifrelenmiş para birimlerine kripto para denilmektedir. Bitcoin ile başlayan kripto para furyası günümüzde devletlerden dev şirketlere kadar herkesin dikkatini çekmeyi başarmış, bilineni kadar bilinmeyeni çok olan bir olgu olarak önümüzde çıkmaktadır. Kripto paralar takas ya da varlık transferi işlemlerini doğrulamak, güvenli bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirmek için kriptografi yani şifreleme kullanır. Herhangi bir fiziksel karşılığı bulunmayan kripto paralar, banka kartları ve kredi kartları ile harcanılan veya aktarılan paralar gibidir. Bu işlemlerin tamamında sadece sistem verilerinde değişiklik olur. Kripto paralarda da aynı mantıkla çalışma söz konusudur. Herhangi bir merkezi otorite (merkez bankası, hükümet gibi) yönetilmeyen bir sistem mevcuttur. Bu da sistemi son derece güvenli hale getirmektedir. Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Kimi ülkede ticareti tümüyle serbest olan kripto paralar, kimi ülkede ya yasaklı ya da kullanımı sınırlıdır. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından kripto paraların kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Kripto Paraların Tarihi

Kripto paraların hikayesi 1983 yılına dayanıyor. O tarihte eCash adlı bir şifreleme sistemi geliştiren ABD'li yazılımcı David Chaum, bundan 12 yıl sonra ise ekonomik işlemleri gizli kılmak için kriptografiyi kullanan başka bir sistem olan DigiCash'i geliştirdi. Ancak, "kripto para" fikri veya terimi ilk kez 1998'de ortaya çıktı. O yıl, Wei Dai, kriptografik sistem kullanan ve ana özelliği merkeziyetsizlik olan yeni bir ödeme yöntemi geliştirmeyi başladı. Ancak ilk başarılı kripto para birimi Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi. 2008 yılında  kriptografi mail listesinde Bitcoin'i duyuran, 2009 yılında ise kullanıma sunan Nakamoto'nun zamanlaması ise çok manidardı. 2008'de süper güç Amerika da dahil olmak üzere tüm dünyayı etkileyen bir finansman krizi baş gösteriyordu. Fiat para birimleri hızlı bir şekilde değer kaybediyordu. 2009 yılında, kimliği hala gizli olan sözde Satoshi Nakamoto, ilk kripto para birimi olan Bitcoin'i yarattı. Daha önce de belirttiğimiz gibi, merkezsiz bir kripto para yaratma fikrini ortaya atan ilk kişi o değildi. Uluslararası, merkezi olmayan ve arkasında herhangi bir finansal kuruluş olmadan kullanılabilecek yeni bir ödeme yöntemi oluşturmak o dönemde tüm Cypherpunk'ların hayaliydi. Öte yandan Satoshi Nakamoto'yu lider kripto para birimi Bitcoin'i yaratmaya iten şey, milyarlarca insanı etkileyen büyük ekonomik krizdi. Ayrıca Satoshi Nakamoto, alışılagelmiş paranın dışında sizin de kullanabileceğiniz ve faydalanabileceğiniz başka bir para türü olduğunu insanlara gösterme ihtiyacı duyuyordu. Bitcoin'den önce geliştirilmeye çalışılan, Bitcoin'in de ilham aldığı kripto para birimlerine örnek vermemiz gerekirse Wei Dai'nin B-Money'si, Nick Szabo'nun BitGold'u örnek gösterilebilir. Bu kripto para birimlerinin yanı sıra Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin (BTC) Blockchain'ini geliştirirken Adam Back'in HashCash'inden de esinlendiği biliniyor.

Güncel Kripto Para Haberleri ve Kripto Paralar Hakkında Bilinmeyenler

Kripto para nedir?

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimidir.

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesidir. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir. Hash fonksiyonları gibi algoritmalar kullanılır.

Kripto para güvenli mi?

Merkezsizleştirilmiş, başka bir deyişle dağıtık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Bu işlemler blockchain aracılığıyla yapılmaktadır, bu sayede yapılan her işlem herkes tarafından görülmektedir. Bütün transfer işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas ya da gönderi işlemi gönderen tarafından doğrulanmalı ve daha sonra sistem tarafından onaylanmalıdır. Onaylama işlemi sadece madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük riskler hack'lenme ve saldırı olasılığıdır.

Kripto para nasıl üretiliyor? Kripto para madenciliği nedir?

Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır. Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kripto para yasal mı?

Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazılarında yasallık durumu hala belirsiz ya da değişkenken, bazı ülkeler kullanımına ve ticaretine açık açık izin vermektedir. Bazı ülkeler ise kripto para kullanımını yasakladı veya kullanıma sınır getirdi.

Kripto para madenciliği yapmak yasal mı?

Bitcoin ya da kripto para üreticiliği, yani madenciliği yapmak suç değildir. Yasal olmayan bir durum söz konusu değildir.

Kripto paradan kazancınız vergilendirilebilir mi?

Hesabınıza düzenli para girişi tespit edilirse, kazancınız üzerinden vergi talep edilebilir. Eğer ki Maliye tarafından bu kazancınız sorgulanırsa bu geliri kripto para takas işleminden veya madencilikten elde ettiğinizi belirtebilir, gerekli durumlarda bu işlemlerinizi hesap dökümlerinizi kullanarak doğrulayabilirsiniz.