Yükleniyor...

2020 Kripto Para Regülasyonları için Önemli Bir Yıl Olacak

Kripto para borsaları, kripto para endüstrisinde çeşitli hizmet olanaklarını kullanıcılara sunmakta.

2020’de Etkili Geri Bir Dönüş Yapan 5 Kripto Para Birimias

Kripto para borsaları, kripto para endüstrisinde çeşitli hizmet olanaklarını kullanıcılara sunmakta. Bu borsalar kendi aralarında bazı çeşitliliklere sahip. Bu çeşitlilik, kullanıcı arayüzü ve yapılan ticaretin teknik açıdan farklılıklarından kaynaklanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Her borsa kendine daha fazla müşteri çekmek için kullanıcıların yararına bazı iyileştirmelerde bulunuyor. Bugünü kadar bu kripto para borsaları akan nakit akışı karşısında az sayıda evrak işleri ile uğraştıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Gizlilik, özgürlük ya da kendi para akışını kontrol etme gibi birçok düşünce olmasına rağmen, ortada bir gerçek var o da çoğu ülkenin kripto paraların piyasalarda serbestçe dolaşmasını izin vermediğinidir. İzlenemeyen kripto paralar yüzünden bazı kötü amaçlı kullanıcılar terörü finanse etmek, kara para aklamak gibi ciddi suçlara bulaşıyor. Bu durum da ülkeler için risk oluşturuyor. Bu tür yasadışı eylemler ilk olarak Bitcoin (BTC) ile birlikte başladı.

Bu tür olaylara karşı koymak için 2019’da çeşitli uluslararası yargı alanlarında bir dizi regülasyonlar yapıldı. Bu regülasyonların çoğu ilk olarak borsaları hedef aldı. Henüz kripto paralar için doğrudan bir regülasyonlar yapılmış değil. Bahsi geçen bu tür regülasyonların yapılması ile birlikte kripto birimlerinin ticarette kullanılması yaygınlaşacak.

Gelin bu değişiklikleri anlamak için 2020 yılından itibaren yürürlüğe giren bazı regülasyonlara birlikte göz atalım.

Hong Kong

Hong Kong nihayet kripto para konusunda ciddi adımlar attı. Bu yıl itibari ile kripto para birimlerini ticaretlerinde kullanmak isteyen şirketler, Hong Kong’da bir Para Hizmet Lisansı olarak adlandırılan belgeyi almak zorunda. Bu lisans mevcut borsa şirketlerinin aldığı lisansa benzer bir şekilde ve işlemlerin raporlanması şartı getiriyor.

Singapur

Singapur borsanın ilk doğum yeri olarak bilinir. Sonuç olarak birçok borsa burada kuruldu ve işlemlerine burada devam etti. Singapur’da yer alan borsaların hepsi artık Singapur Para Otoritesi’ne (MAS) kayıt olmak zorundalar. MAS, şirketlerin ticari ve diğer işlemlerini denetleyecek ve başvuruda bulunan tüm şirketleri gözetim altında tutacak.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği, sınırları içerisinde faaliyet gösteren tüm borsalara kayıt şartları koydu. İlk olarak Malta ve Estonya’da uygulanmaya başlayan bu sistem, şu an için tüm üye ülkelerde geçerli. Herhangi bir AB üyesi ülkesinden alınan tek bir lisans ile üye tüm ülkelerde merkez açabiliyor ve kullanıcı kayıtları kabul ediliyor ancak borsalarda yapılan ticaretlerde ülkeden ülkeye farklılık söz konusu.

Birleşik Krallık

İngiltere’de kısa bir süre öncesine kadar AB üyesiydi ve Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tüm şartları kabul etmişti. Ancak başlayan Brexit süreci ile İngiltere’nin AB’den ayrılması sonucu, Finansal Davranış Otoritesi (FCA) özel olarak alınabilen Kripto Para Lisansı vermeye başladı. Kripto para hizmeti sunmak isteyen tüm işletmelerin bu lisansı alması gerekiyor.

Tüm bu regülasyonlar, kripto paraların takip edilmesi ve belirli bir merkezden yönetilmesi amacıyla getirilmiştir. Ticarette merkezi olmayan ve daha özgür bir yapılanma içerisinde olmak isteyen borsalar bu tür regülasyonların olmadığı ülkelerde faaliyet göstermek zorunda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x