2021'de Küresel Piyasalarda Neler Yaşandı: İyileşmeler, Reflasyonlar ve Yıkımlar • Coinkolik
Yükleniyor...

2021’de Küresel Piyasalarda Neler Yaşandı: İyileşmeler, Reflasyonlar ve Yıkımlar

Küresel finans piyasaları Covid-19 pandemisinden yüksek derecede etkilendi.

dunya 2021

Küresel finans piyasaları Covid-19 pandemisinden yüksek derecede etkilendi.

2021 yılı tüm dünya için zorlu bir yıldı. Pandemi, küresel piyasaları etkiledi. Çin ağır teknoloji ve emlak sektörlerinde 1 trilyon dolarlık yıkım gördü. Hisse senetleri boğaları, kontrollerini güçlü bir şekilde korudu, artan enerji ve gıda fiyatları yıla damgasını vurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, Türkiye 2021’de döviz sorunuyla karşı karşıya kaldı, Bitcoin ve kripto paralara yatırım arttı, küçük vadeli yatırımcılar bazı hedge fonlarına drubbing verdi. Çevrenin ve doğanın önemi artmasına rağmen, petrol ve gazdan %40, %50 oranında artışla kazananlar oldu.

1. Düşen ve Yükselen Hisse Senetleri

1

MSCI’nin 50 ülkelik dünya endeksi, COVID toparlanma işaretleri ve merkez bankası teşvikleri sayesinde 10 trilyon dolar %13 oranında yükseldi. Wall Street %23 arttı, Nasdaq’ın (NDX) kazançlarının (3.780 hisse senedi) %65’i, Bank of America’nın Microsoft, Google, Apple, Nvidia ve Tesla hisse senedi rekor kırdı. Avrupa bankaları bu yılı %33’lük bir kazançla geçirdiler, ancak yükselen piyasa hisse senetlerinin yanı sıra, Pekin’in hamlelerinin vurduğu Hong Kong listesindeki Çin teknolojisi %30’luk düşüş yaşayarak %7 oranında değer kaybetti.

2. Benzin Kazandı

2

Dünya ekonomisi normale dönmeye çalıştıkça, emtia piyasaları ters tepti. Petrol %40 oranında, doğal gazda %50 oranında kazanç elde edildi. Doğalgaz ve petrol son beş yılın en yüksek fiyatına ulaştı.

3. Çin’in Dev Şirketleri Değer Kaybetti

3

Çin’in büyük çevrimiçi firmalarına yönelik baskıları, emlak sektörü kriziyle birleştiğinde, bu yıl piyasalarından bir trilyon dolardan fazla yıkımla karşı karşıya kaldı.

Çin’in Amazon’u Alibaba, yaklaşık %50 değer kaybetti. ABD’de listelenen Çin hisse senetlerinin altın endeksi %40 düşerken, Evergrande şimdiye kadarki en büyük yıkım oldu.

4. Tahviller

4

Artan enflasyon ve büyük merkez bankalarının para akışını kapatmaya başlaması tahvil piyasaları için zor bir yılı geride bıraktı.

ABD Hazineleri, 2013’ten bu yana ilk kez %2’lik bir kayıp yaşıyor, euronun bu yılki %8’lik düşüşü, Alman Bunds’un dolar bazında %9’un üzerinde kayıp yaşadığı anlamına geliyor.

Enflasyona bağlı tahviller de, ABD TIP’lerinin %5, euro cinsinden eşdeğerlerin %7 ve İngiliz bağlayıcılarının %6 kazanmasıyla iyi performans gösterdi.

5. Troll Çılgınlığı

5

Perakende yatırımcıları bu yıl Wall Street’e karşı büyük bir çıkış yaparak, ‘meme’ hisse senetlerine hamleler yaparak büyük ticaret hacmi sağladı.

GameStop’un Hisseleri Ocak ayından beri yaklaşık %2,500 arttı, ancak kazançlarının çoğunu geri verdikten sonra bu yılı %730 artışla kapatacak. Bir başka meme favorisi olan AMC Entertainment (AMC.N), Haziran başında % 3,200’e kadar yükselmesiyle yaklaşık %1.350 arttı.

6. Türk Lirasının Döviz Sorunu

6

Türk lirasında büyük düşüşler yaşandı.

7. Enflasyon Çarpıntısı

7

Pandemi, küresel tedarik zincirini bozdu. 2021’de enflasyondaki artış yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı haline geldi.

ABD enflasyonunun 1980’lerden bu yana en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte, Federal Rezerv bu ay pandemi dönemi tahvil alımlarını beklenenden daha erken sonlandıracağını duyurdu.

8. Düşen Pazarlar

8

Yatırımcılar bu yıl piyasalar için büyük umut besliyorlardı, ancak bunun tam tersi yaşandı. Çin’in mücadeleleri ve COVID’in etkisiyle, EM hisse senetleri %7 değer kaybetti.

Dolar cinsinden tahviller, özellikle petrol üreten ülkelerde biraz daha iyi performans gösterdi.

9- Kripto Paralara Yatırım Arttı

9

Bitcoin %70’e yakın bir sıçrama gerçekleştirdi, geçen yılki %300’lük artışa kıyasla az gözükebilir, ancak Mayıs ayında fiyatın neredeyse yarı yarıya düştüğünü gören Çin baskısına rağmen Bitcoin yükseldi.

2013’te piyasaya sürülen dijital token Dogecoin, yılın başlangıcından itibaren %12.000’in üzerinde bir artışla Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

NFT’ler, medyada genişçe yer aldı. ABD’li sanatçı Beeple’ın dijital sanat eseri, Christie’s’de yaklaşık 69 milyon dolara satıldı.

10-Yeşil Dünya Hayali

Yeşile dönme hayali bu yıl ön plandaydı. Yeşil tahvil ihracı, yaklaşık yarım trilyon dolar ile rekor bir yılı geride bıraktı. MSCI’nin amiral gemisi dünya hisse senedi endeksini ‘ESG’ versiyonu, standart versiyondan %2’den fazla artarken, Çin’in en çevre dostu hisse senedi endeksi, %40’tan fazla yükseldi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x