28 Kasım Bitcoin fiyatı için kritik: Peki neden? • Coinkolik
Yükleniyor...

28 Kasım Bitcoin fiyatı için kritik: Peki neden?

Bitcoin fiyatı için 28 Kasım 2025 tarihi kritik olarak görülüyor.

bitcoin fiyati

Bitcoin fiyatı için 28 Kasım 2025 tarihi kritik olarak görülüyor. Uzman analistlerin bu tarihi seçmesinin ardında ise “halving teorisi” görülüyor. Bu yeni teoriye göre, yarılanma döngüsü kritik bazı tarihleri işaret ediyor…

Bitcoin fiyatı için kritik tarih

Bitcoin yarılanması olayları ve bunların piyasa döngüleri üzerindeki etkileriyle ilgili çeşitli teoriler mevcut. 8 Eylül’de teknik analist CryptoCon, 28 Kasım’a dayanan bir Bitcoin yarılanma piyasa döngüsü teorisi önerdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Analist, modelin 2010 Temmuz ortası olan Bitcoin fiyatı tarihinin başlangıcından itibaren var olduğunu söyledi.

Teori, ilk iki yarılanma tarihi olan 28 Kasım 2012 ve 9 Temmuz 2016 tarihlerine dayanıyor. Konuyla ilgili sosyal medya hesabında bir paylaşım yapan CryptoCon ise şu ifadeleri kullandı:

“4 yıllık döngüler 28 Kasım’dan çıkarılıyor ve 9 Temmuz iç döngü kilometre taşlarını işaret ediyor.”

Alternatif yarılanma (halving) döngüsü teorileri: Neden 28 Kasım?

Her bir döngünün dört yılı; birikim, adil değer ve hazırlık oluşturma, boğa piyasası ve yeni zirve ile ayı piyasası olarak ayrılmıştır. Bu yıllık aşamaları kullanarak, şimdiye kadarki her döngü, dibi işaret eden 28 Kasım’dan yaklaşık 21 gün önce veya sonra dönmüştür.

Gelecekteki tahminlerin de buna dayandırılabileceğini söyleyen uzman, Bitcoin’in 9 Temmuz 2024’ten 21 gün önce veya sonra bir sonraki erken zirveyi belirleyeceğini öngördü. Modele göre bir sonraki döngü zirvesi 28 Kasım 2025’ten 21 gün önce ya da sonra olacak. Bu teoriye göre Bitcoin fiyatı analiz edildiğinde şu anda soğutma ayı piyasası aşamasında yer alıyor.

Bitcoin fiyatı belirlemede piyasa döngülerinin yarılanmalarla ilgisi olmadığını öne süren başka teoriler de var. Örneğin piyasa gözlemcisi “Pledditor” 5 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in dört yıllık döngüleri sadece tesadüflerden ibaret ve halvinglerle çok az ilgisi var.” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x