Yükleniyor...

625 Milyon Dolarlık Ronin Hack’inin Arkasında Kuzey Kore Olduğu İddia Edildi

Chainalysis'e göre 625 milyon dolarlık Ronin hack'inin ardında Kuzey Kore hükümeti tarafından yönetildiği düşünülen Lazarus Group var.

hack

Chainalysis’e göre 625 milyon dolarlık Ronin hack’inin ardında Kuzey Kore hükümeti tarafından yönetildiği düşünülen Lazarus Group var.

Ronin hack’inin ardındaki Ethereum adresi, ABD Hazine Bakanlığı’nın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler (SDN) listesinde yer alıyor.

Saldırıya karışan Eth adresi 173.600 Eth ve 25.5 milyon USDC transferi aldı. Basın esnasında Ethereun cüzdanının elinde 445 milyon dolarlık Eth bulunuyor.

Kısa süre önce popüler play-to-earn oyunu Axie Infinity için geliştirilen bir Ethereum yan zinciri olan Ronin, DeFi tarihinin en büyük saldırısına uğradı.

Axie Infinity’nin geliştiricisi Sky Mavis, saldırıdan mağdur olan müşteriler için şimdiye kadar 150 milyon dolar topladı.

Chainalysis, Ocak aynın başında Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçtiğimiz yıl 400 milyon dolarlık kripto para çaldığını ve bunun büyük kısmının Ethereum blockchain’ininde gerçekleştiğini belirtti. Kuzey Kore’nin istihbarat bürosuna bağlı olan Lazarus Group, saldırıların büyük bir kısmından sorumlu.

Kim Jong Un rejiminin, nükleer ve balistik füze programlarını finanse etmek için bu fonları kullandığı iddia ediliyor.

Lazarus Group, yalnızca kripto şirketlerini hedef almıyor. Hack grubu, Sony Pictures, Bangladeş Merkez Bankası ve çeşitli ilaç şirketlerine de saldırdı. Ayrıca, dünya çapında yaklaşık 200.000 bilgisayarın etkilenmesine neden olan WannaCry saldırısının ardında da aynı grup yer alıyordu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x