Yükleniyor...

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Bitcoin Borsasına ve Yöneticisine 100 Milyon Dolarlık Dava

ABD Adalet Bakanlığı, kötü şöhreti bulunan Bitcoin borsası BTC-e ve borsanın yöneticisi Rus Alexander Vinnik’e 100 milyon dolarlık dava açtı.

ABD Adalet Bakanlığı Trump Bitcoin Borsası

ABD Adalet Bakanlığı, kötü şöhreti bulunan Bitcoin borsası BTC-e ve borsanın yöneticisi Rus Alexander Vinnik’e 100 milyon dolarlık dava açtı. Dava, ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı finansal suçlarla mücadele birimi FinCEN tarafından 2017’de BTC-e’ye verilen 88.6 milyon dolar ve Vinnik’in kendisine verilen 12 milyon dolarlık para cezasının icrasını amaçlıyor.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, söz konusu cezanın gerekçeleri paylaşıldı. Cezanın FinCEN’e bir para hizmetleri şirketi olarak kaydolmaması, Banka Gizlilik Yasası (BSA) uyarınca öngörülen kara para aklamayı önleme prosedürlerini yerine getirmemesi, şüpheli faaliyetleri bildirmemesi ve ABD düzenlemelerine uymaksızın ABD’lilere hizmet vermesi nedeniyle verildiği belirtiliyor.

Dahası, BTC-e’nin sıkı olmayan politikalarının suçluları borsayı kullanmaya teşvik ettiği ve platformun yasa dışı gelirlerini aklamak isteyenler için tercih edilir hale geldiği belirtiliyor.

2017’de düzenlenen operasyonla Yunanistan’da tatil yaparken yakalanan borsanın yöneticisi, yaklaşık 4 milyar  dolarlık bir kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya. ABD’nin iadesini istediği ancak henüz iade edilmeyerek Yunanistan’da tutulan Vinnik, başta Mt. Gox olmak üzere diğer borsalardan çalınan milyonlarca dolar değerindeki kripto parayı aklamakla da suçlanıyor.

Dünyanın ilk Bitcoin borsalarından biri olan BTC-e 2011 yılında kurulmuştu. Ayrıca BTC-e’nin devamı olarak görülen WEX’in CEO’su Rus Dimitri Vasilyev de İtalya’da tutuklanmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x