Yükleniyor...

ABD Başkanı Biden, Kripto Regülasyonu İçin Emir Verecek

ABD Başkanı Joe Biden'ın, dijital varlıkları düzenleme maksadıyla hükümet çapında bir strateji geliştirmeye yönlendiren bir emir çıkarması bekleniyor.

biden

ABD Başkanı Joe Biden’ın, dijital varlıkları düzenleme maksadıyla hükümet çapında bir strateji geliştirmeye yönlendiren bir emir çıkarması bekleniyor.

Bir yetkiliye göre gelecek olan direktifle birlikte bir CBDC çalışması da yaptırılacak. Ek olarak Bilim ve Teknoloji Ofisi Politikası Direktörü, bir CBDC sistemini desteklemek için nelerin gerekli olabileceğine dair teknik bir değerlendirme yapacak.

2008 krizinin ardından sisteme yönelik risklerin izlenmesi maksadıyla kurulan Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nden (FSOC), dijital varlıklardan kaynaklanan finansal istikrar konularının incelenmesi istenecek. Kurum daha önce de stablecoin’lerin risklerinin araştırılması için gönderilmişti.

Bununla birlikte, Başsavcıdan FTC ve Tüketici Mali Koruma Bürosu ile birlikte dijital varlıklardaki büyümenin piyasa rekabeti üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini düşünmesi istenecek. SEC, CFTC ve Federal Rezerv, FDIC ve OCC’nin kendi yetki alanları dahilinde piyasa koruma önlemlerini ele alması bekleniyor.

Biden’ın emri ayrıca, tüketicileri, yatırımcıları ve işletmeleri korumaya yönelik önlemleri de düşünecek.

FTC Başkanı ve CFPB Direktöründen, dijital varlıklar için gizlilik sorunlarının da incelenmesi istenecek.

Bilim ve Teknoloji Ofisi, 180 gün içinde dağıtılmış defter teknolojisi hakkında ve 545 gün içerisinde de bunun çevreye olan etkileri hususunda başkana bir rapor sunacak.

Hükümet, kripto kurallarını standart haline getirmek için diğer ülkelerle koordinasyonu da ele alacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner