Yükleniyor...

ABD – Çin Ticaret Savaşının Kazananı Bitcoin!

Herhangi bir kilit endüstri oyuncusuna veya analistine son dönemde Bitcoin fiyatının neden yükseldiğini sorduğunuzda muhtemelen farklı cevaplar alacaksınızdır.

ABD Çin Ticaret Savaşı Bitcoin

Herhangi bir kilit endüstri oyuncusuna veya analistine son dönemde Bitcoin fiyatının neden yükseldiğini sorduğunuzda muhtemelen farklı cevaplar alacaksınızdır. Koordine edilmiş satın alımlar, büyük kurumsal hareketler ve hatta Bitfinex ve Tether’in rolü bile makul sebepler olarak ele alınabilir. Ancak muhtemelen yatırımcıları Bitcoin’e yönlendiren daha büyük bir neden söz konusu: ABD – Çin Ticaret savaşı.

ABD-Çin Ticaret Savaşı Her Geçen Gün Şiddetleniyor

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, yıllık 200 milyar dolarlık Çin ithalatına uygulanan gümrük vergisini yüzde 25’e kadar yükseltti. Ayrıca, 300 milyar dolarlık Çin ithalatına ilave vergi zammı tehditinde bulundu.

Ayrıca Trump yönetimi, Huawei’yi ihracat kara listesine eklemek ve şirketin ürünlerini ABD pazarında satmasını etkin bir şekilde yasaklamak için çarpıcı bir eylemde bulundu. Çinli mobil devine karşı bu hamlenin Pekin’den felaket bir tepkiye yol açtığı kesin ve etkileri dünya çapında hissedilecek. Bu, ABD’nin yalnızca Çin teknoloji şirketine zarar vermeyecek, aynı zamanda küresel teknoloji tedarik zincirlerini de etkileyecek saldırgan bir eylem olarak değerlendiriliyor.

Eurasia Group risk danışmanlığında bir teknoloji politikası uzmanı olan Paul Triolo konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

ABD, açıkça Çin ile tam teşekküllü bir teknoloji savaşına girmeye istekli olduğunu açıkladı.

Tüm bu tehlikeli oyunların ortasında hisse senetleri kan kaybetmeye açık ve bu durum doğrudan Bitcoin’e fayda sağlıyor. Birçok analist Bitcoin’i altın gibi “güvenli bir liman, güvenli bir varlık” olarak adlandırıyor.

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano dün bu konuda şu tweet’i attı:

Bitcoin, dünyadaki en güvenli limanı, en güvenli para birimi.

Çin Yuanı, dün ABD Doları’na karşı son beş ayın en düşük seviyesini gördü ve ABD dolarına yüzde 6,9’dan fazla değer kaybetti. En önemlisi ise Zero Hedge tarafından sağlanan aşağıdaki grafiğe bakıldığında Çin Yuanı ve Bitcoin arasında bir “esrarengiz bir ilişki” olduğu göze çarpıyor.

Çin Yuanı ve Bitcoin

Zayıf bir Çin Yuanı, yüksek bir ABD Doları, Çin’in misilleme yapacağının kesinliği ve ham petrole yönelik artan arz baskıları fiyatlarının artmasını tetikliyor ve bu durum yatırımcıların güvenli liman varlıkları aramasına neden oluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner