Yükleniyor...

ABD Doları, Bitcoin’e Karşı Değerinin %99,99’unu Kaybetti

Dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı, son yedi yılda yaklaşık yüzde 170.

ABD Doları ve Bitcoin

Dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı, son yedi yılda yaklaşık yüzde 170.000 oranında arttı ve ABD doları Bitcoin’e karşı değerinin yüzde 99,99’unu kaybetti.

Kripto para piyasasının henüz çok yeni olması geleceği hakkında öngörülerde bulunmayı imkansız hale getiriyor. Birçok analist, kripto varlıkları özellikle de Bitcoin’i hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel piyasalardaki volatiliteyle karşılaştırmayı denedi, ancak kripto paraların eğrisini açıklayan bir korelasyon bulamadı.

Bununla birlikte, yakın zamanda hazırlanan bir veri grafiği, Bitcoin ile Weimar Cumhuriyeti’nin uzun zamandır kullanılmayan para birimi olan Papiermark arasında inanılmaz benzerlikler olduğunu gösteriyor. Kripto para analisti PlanB’ye göre, ABD doları, 2011’den bu yana BTC’ye karşı değerinin yüzde 99,99’unu kaybetti.

Grafikte Bitcoin ve ABD doları arasındaki ilişki ile Alman Papiermark ve selefi Goldmark arasındaki ilişki karşılaştırılıyor. 1873’te Alman İmparatorluğu’nda tanıtılan Goldmark, 1914’te Papiermark ile değiştirilinceye kadar altın standarttaydı. Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi, Goldmark ile altın arasındaki bağlantıyı kopardı ve bu da kağıt para biriminin değişmesine neden oldu. Sonuç olarak, Papiermark 1920’lerin aşırı enflasyonunun bir sembolü haline geldi.

PlanB’nin grafiği, Bitcoin’in’in son sekiz yolda ABD doları karşısında gösterdiği performansın, Papiermark’ın devalüasyonunun son beş yılına inanılmaz derecede benzer olduğunu gösteriyor. Grafiğe göre, bir Papiermark 1918’in başında kabaca bir Goldmark’a eşitti. 1923’te ise işler baya bir değişti ve bir Goldmark bir trilyon Papiermark’a eşit hale geldi.

Analist, olayları günümüzdeki kantitatif gevşetmeye benzetiyor. Kantitatif gevşetme merkez bankalarının devlet tahvili veya diğer finansal varlıklar satın alarak para arzını artırdığı bir para politikasıdır.

Birçok uzman, Bitcoin’in dünyanın en önemli değer deposu olan altının yerini alıp alamayacağı konusunda bölünmüş durumdalar. Şu anda kripto para birimleri hiperinflasyon ile mücadele eden ülkelerde daha fazla kullanılıyorlar. Ayrıca, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunları onu evrensel bir ödeme sistemi olarak kullanılmasını kısmen engelliyor. Ancak bazıları Bitcoin’in gelecekteki ekonomide kilit bir yer bulacağı görüşünde.

Block.one CEO’su Brendan Blumer, Bitcoin’in bir değer deposu olma kabiliyetinin ölçeklendirme ihtiyacını ortadan kaldıracağını ve kripto para biriminin “Altın 2.0” olarak adlandırıldığını söylemişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x