Yükleniyor...

ABD Hazine Bakanı’ndan Libra, Bitcoin ve Kripto Paralara İlişkin Önemli Açıklamalar

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bugün düzenlediği basın toplantısında Facebook'un kripto parası Libra başta olmak üzere, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Hazine Bakanından Libra Bitcoin ve Kripto Paralara İlişkin Önemli Açıklamalar

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bugün düzenlediği basın toplantısında Facebook’un kripto parası Libra başta olmak üzere, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mnuchin, Facebook’un kripto parası Libra’nın kara para aklamada ve terörizm finansmanında kullanılabileceğini öne sürerek “Bu aslında bir ulusal güvenlik sorunu. Dijital varlık servis sağlayıcılarının gölgelerde çalışmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

ABD Hazine Bakanı “Bitcoin gibi kripto paralar, siber suç, vergi kaçakçılığı, haraç, fidye, yasa dışı uyuşturucular ve insan kaçakçılığı gibi milyonlarca dolarlık yasa dışı faaliyetleri desteklemek için kullanıldı.” diyerek Bitcoin’in tehlikeli bir dijital varlık olduğunu ifade etti.

Mnuchin açıkça Facebook’un böyle bir işe kalkışmasından rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, “Onlar ve diğerlerinin, bizi rahatlatmadan önce yapacak çok işleri var” dedi. Mnuchin ayrıca, “Bitcoin’in spekülatif doğasından endişe duyuyoruz ve ABD finansal sistemini dolandırıcılıktan korumayı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Hazine Bakanı, “Facebook’un Libra’sı ve kripto para alanındaki diğer gelişmeler konusunda öncelikli hedefimiz finansal sistemimizin bütünlüğünü korumak ve kötüye kullanımı önlemek.” dedi ve Facebook’un yasal sorunları tamamen giderene kadar kripto parasını piyasaya süremeyeceğini belirtti.

Bakan, bu konuyu Fransa’da gerçekleştirilecek olan G7 zirvesinde diğer yedi büyük küreselen ekonomilerin maliye bakanlarıyla ele alacaklarını açıkladı ve konuyu Fed Başkanı Jerome Powell ile de geniş biçimde tartıştığını söyledi.

Mnuchin, Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapma konusunda vatandaşları dikkatli olma çağrısında bulundu. ABD Hazine BakanıNın basın toplantısı ABD Başkanı Donald Trump’ın Bitcoin gibi kripto paraların bir hayranı olmadığını açıklamasından birkaç gün sonra geldi. Trump’ın Bitcoin’i yasaklayacağı iddiası ABD Hazine Bakanı’nın açıklamasına bakıldığında bir iddiadan daha fazlası gibi duruyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner