Yükleniyor...

ABD’nin Huawei Yasağından Bitcoin de Etkilenebilir!

Bitcoin kullanımının artıracak faktörlerden biri de yaklaşmakta olan 5G ağları.

Bitcoin Haberleri

Bitcoin kullanımının artıracak faktörlerden biri de yaklaşmakta olan 5G ağları. Ortaya çıkışından bu yana Bitcoin’in kitlesel kabulünün önündeki en büyük engel üzerinde çalıştığı altyapının zayıf yönleri oldu. Ancak, 5G ağları 100 kattan fazla internet hızı sunuyor olmaları ile Bitcoin’in karşılaştığı sorunları büyük çapta giderecek.

5G ile artan hızlar Bitcoin’de gelişmiş kullanıcı deneyimine dönüşecek ve bu daha fazla kripto para yatırımcısı olarak geri dönecek. Yüksek internet hızları gerçek zamanlı hesap güncellemelerinin doğru yapılmasını sağlayarak kripto paralardaki netliği artıracak. Ek olarak, işlem onaylarının hızı artacak. Örneğin, bir Blockchain’in tamamının indirilmesi. Bu, şu anda kripto endüstrisinin baş etmek için uğraştığı bir sorun, ancak 5G ağları ile bir Blockchain’in tamamı bir dakikadan daha kısa bir sürede indirilebilecek.

2020 yılına kadar 50 milyarda fazla cihazın 5G ağlarını kullanmaya başlaması bekleniyor. Bu kripto para piyasasına daha fazla yatırımcıyı çekmeyecek, ancak kullanıcıların sağlam cüzdanlara ve bu cüzdanlarda gelişmiş kullanıcı deneyimine ve gelişmiş uygulamalara erişmelerini kolaylaştıracak. Kripto ağları da daha güvenilir, bozulamaz olacak ve kesintisiz iletişim sağlanacak.

ABD’nin Huawei telekomünikasyon ekipmanlarının ABD şirketleri tarafından kullanılmasını yasaklaması 5G teknolojisine uyulan heyecanı olumsuz etkiledi. Ancak yasak sonrası Çin’in teknolojiye olan yatırımcılarını arttı. 13D Global Strategy & Research’ün kıdemli genel müdürü Woody Preucil’e göre Çin, Huawei yasağı sonrası 5G ağlarının geliştirilmesine daha fazla yatırım yapmaya başladı.

Şu anda çok az sayıdaki cihaz 5G’yi destekliyor. Örnek olarak, Samsung, LG ve Motorola gibi akıllı telefon üreticilerin 5G uyumlu cihazlarının sayısı sadece birer adet. Huawei, kendisine ait Balong 5000 modem ve Kirin 980 yonga setiyle birlikte Huawei Mate X 5G ile 5G uyumluluğunu sunan şirketlerden. Diğer amiral gemisi modellerde Qualcomm işlemcilere güvenirken, Huawei kendi modem tesislerini inşa ediyor, kendi teknolojisini üretiyor.

Bloomberg’e göre Apple, 5G uyumlu iPhone’larını 2020 yılına kadar piyasaya sürecek. Apple cephesindeki gecikmenin nedeni ise Qualcomm’la arasındaki anlaşmamazlıktan kaynaklanıyor. Nitekim Cupertino merkezli şirket Qualcomm’la arasındaki sorunları çözmüş durumda.

Teknoloji uzmanları, ABD’deki 5G ağının kitlesel olarak kullanımının birkaç yılı alacağını söylüyorlar. Şimdi teknoloji ABD ile Çin arasındaki internet egemenliği yarışının bir parçası haline gelmiş durumda. ABD, Çin’i casuslukla suçladı ve Çin’in işbirlikçisi olduğunu söylediği Huawei için cezai önlemler aldı. ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’nin ekipmanlarını kara listeye aldığı için 5G ağlarının yaygınlaşması tehdit altında.

Huawei, hali hazırda uygun fiyatlı 5G ağ altyapısı ekipmanlarına sahip. Üstelik Huawei, 4G’ye büyük katkılar sağladı ve bu alan da uzmanlaştı. Bu nedenle 5G’nin olduğu bir dünyada Huawei’ye kesin olarak ihtiyaç var. Buna karşın ABD pazarından uzaklaştırılmaları Kuzey Amerika’daki 5G ağlarının yaygınlaşmasını çok daha pahalı hale getirecek ve bu da 5G ağlarının tahmin edilenden daha uzun bür sürede yaygınlaşmasına neden olabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x