Yükleniyor...

ABD Kongresi: Bitcoin Nakit Para Olarak Değil, Yatırım Aracı Olarak Kullanılıyor

ABD’de nakit kullanımına ilişkin yapılan soruşturmanın bir parçası olarak ABD Kongresi'nin düşünce kuruluşu olarak bilinen Kongre Araştırma Hizmeti tarafından hazırlanan “Nakit Kullanımının Potansiyel Düşüşü ve İlgili Etkileri” başlıklı raporda, Bitcoin'in nakit para olarak değil de bir yatırım aracı olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Bitcoin Nakit Para

ABD’de nakit kullanımına ilişkin yapılan soruşturmanın bir parçası olarak ABD Kongresi’nin düşünce kuruluşu olarak bilinen Kongre Araştırma Hizmeti tarafından hazırlanan “Nakit Kullanımının Potansiyel Düşüşü ve İlgili Etkileri” başlıklı raporda, Bitcoin’in nakit para olarak değil de bir yatırım aracı olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Raporda, temassız kart kullanımının artmasının kâğıt para kullanımını düşürdüğü bilgisine yer veriliyor. Araştırmacılar ayrıca, kamuya ait, özel veya merkez bankası tarafından verilmiş olsun, kripto para birimi de dahil olmak üzere diğer ödeme şekillerini de analiz etmişler.

Rapor, “Bitcoin’deki fiyat verileri, bu kripto para birimine olan kamu ilgisini ve genel talebi gösterse de, mal ve hizmetler için ne sıklıkta değiş tokuş edildiğini (yani para olarak ne sıklıkta kullanıldığını) gösteren zayıf bir göstergedir” deniliyor ve devam ediliyor:

Yapılan analizler, dijital para birimlerinin yaygın olarak kullanılmadığını ve mal ve hizmetleri için ödeme birimi olarak kabul görmediğini, bunun yerine yatırım araçları olarak kabul gördüğünü gösteriyor.

Yazılım şirketi Data Light’ın geçtiğimiz ay yayınladığı analizi oldukça farklı bir resim çizmiş ve Bitcoin’in dünya çapında hem nakit hem de kart ödemelerinin yerini almaya hazır olduğu iddia edilmişti. Data Light’ın analistlerinin ortak öngörüsü Bitcoin’in gelişiminin devam ettiğiydi. Analiz kapsamında, Bitcoin’in mevcut aktivitesini koruması durumunda 10 yıl sonra tüm rekabeti aşabileceğinden söz ediliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x