Yükleniyor...

ABD Kripto Para Kararnamesinin Bazı Detayları Sızdırıldı

ABD Başkanı Joe Biden'ın kriptoyla ilgili merakla beklenen kararnamesi bugün gün içinde yayınlanacak.

635153Image1

ABD Başkanı Joe Biden’ın kriptoyla ilgili merakla beklenen kararnamesi bugün gün içinde yayınlanacak.

The Block, ABD’de sektörü denetlemeye yönelik “ilk, tüm hükümet” yaklaşımı olarak tanımlanan düzenlemenin kilit noktalarını özetleyen bir belgeye ulaştı. The Block tarafından elde edilen belgeye göre, Başkan Joe Biden’ın çok beklenen yürütme emrinin 14:00 gibi yayınlanması planlanıyor.

Bilgi notu, kararnameyi “riskleri ele almaya ve dijital varlıkların ve bunların altında yatan teknolojilerin potansiyel faydalarından yararlanmaya yönelik ilk, tüm hükümet yaklaşımının ana hatlarını çiziyor” olarak tanımlıyor.

Executive order 1
Executive order 2 1

Daha önceki haberelere göre, kripto para piyasası ABD’den gelecek kararnamenin olumsuzluk yaratacağını düşünüyordu. Fakat elde edinilen bilgilere göre kararname beklenenin aksine daha iyi huylu.

Belgede Yer Alan Önemli Başlıklar

  • ABD tüketicilerini, yatırımcılarını ve işletmelerini koruma
  • ABD ve küresel finans istikrarını koruma ve riski azaltma
  • Dijital varlıkların yasa dışı kullanımından kaynaklanan yasa dışı finansman ve ulusal güvenlik risklerini azaltma
  • Küresel finansal sistemdeki ABD liderliğini güçlendirmek için teknoloji ve ekonomik rekabet gücünde ABD liderliğini teşvik etme
  • Güvenli ve adil erişimi teşvik etmek ve dijital varlıkların sorumlu bir şekilde geliştirilmesini ve kullanılmasını sağlamak
  • Bir ABD Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çalışmaları yapmak

Belgede ABD yetişkin nüfusunun %16’sının (yaklaşık 40 milyon kişi) kripto para sahibi olduğu belirtilirken ayrıca 100 ülkenin de CBDC için çalışmalar yaptığı ifade edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner