Yükleniyor...

ABD Senatosu, Dijital Dolar Fikrine Sıcak Bakıyor

30 Haziran günü ABD Senatosunun Bankacılık Kurulu, dijital doların geleceği hakkında bir oturum düzenledi.

dijital dolar

30 Haziran günü ABD Senatosunun Bankacılık Kurulu, dijital doların geleceği hakkında bir oturum düzenledi. Dijital dolar yaratmaya yönelik baskılar, Çin son zamanlarda WeChat ve AliPay gibi popüler uygulamalara dahil edilecek olan dijital Yuan test etmeye başladıkça, giderek artmaktadır. Özellikle endişe verici hususlar ise, bu doların gelişmekte olan pazarlarda ve uluslararası ticarette benimsenmesidir.

Dolar destekli bir dijital para birimi fikri, geçen yıl Facebook’un bir para birimi ve emtia sepeti ile desteklenen Libra’nın tartışıldığı oturumda, ana akım medyanın ilgisini çekti .

David Marcus, Libra kullanıcılarının Facebook’a güvenmek zorunda olmamaları ve Libra’nın merkezi olmayan bir para birimi olması konusunda ısrar etmesine rağmen, kanun koyucular geleneksel finansal sisteme yönelik uzun vadeli tehdit konusunda endişelerini dile getirdi. 9 Temmuz 2019’da kanun koyucular proje hakkında bir moratoryum talep etti.

COVID ile ilgili teşvik paketlerinin tam dağıtımı yapılıncaya kadar, dijital dolar (ve daha verimli bir finansal dağıtım makinesi) fikri yeni bir ivme kazanacaktır. Birçok kişinin hala teşvik paketi yardımlarını beklediği bir sır değil, insanlara 1.4 milyar dolarlık teşvik yardımları gönderildi.

Senatör Tom Cotton dijital dolar ile ilgili kurulda yapılan oturumlarda şöyle belirtti:

“ABD’nin dijital bir dolara ihtiyacı var … ABD doları, küresel ödeme sisteminde bu yeri korumaya devam etmeli. Bitcoin’den daha iyi olmalı, dijital bir yuandan daha iyi olmalı.”

Çin’den artan rekabet, ABD düzenleyicilerinin ihtiyaç duyduğu itici güç olsa da, dijital doların ne kadar sürede ortaya çıkacağı belli değil.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner