Yükleniyor...

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı

ABD, tarım dışı istihdam verisini açıkladı.

abd tarim disi istihdam verisi bitcoinde baskiyi artirdi

ABD, tarım dışı istihdam verisini açıkladı. Verilere göre, Şubat ayı istihdamı beklentilerin oldukça üzerinde gelerek 678.000 artış gösterdi. Ekonomistlerin beklentisi 400.000 seviyesinde yer alıyordu.

TDİ verisi, kripto yatırımcıları tarafından yakından izlenen bir veri. İşgücü piyasasının oldukça sıkışık hale geldiğini gösteren veri, işletmelerin artan personel maliyetlerini tüketicilere aktarmaya çalışması durumunda enflasyonu yükseltebilecek hızlı ücret artışlarına yol açabilir.

Bilindiği gibi Fed, artan enflasyon karşısında para politikasında sıkılaşma ve faiz artırımı planlıyor. Fed Başkanı Powell, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Ukrayna Rusya belirsizliği nedeniyle Mart sonunda faiz artırımı yapmak istediklerini söylemişti. Beklentiler Fed’in çeyrek baz puan faiz artırımı yapacağı yönünde.

Bitcoin’de Baskı Arttı

Verilerin açıklanmasının ardından, Bitcoin bir miktar düşüş yaşadı. İşlem gördüğü 41.700 dolar seviyelerinden 40.900 dolara kadar geriledi. Yayın saati itibariyle 41.387 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner