Yükleniyor...

ABD, Vladimir Putin’e Mali Yaptırım Uygulayacak

Beyaz Saray Basın Sözcüsü, ABD'nin Vladimir Putin'e çeşitli yaptırımlar uygulayacağını duyurdu.

putin

Beyaz Saray Basın Sözcüsü, ABD’nin Vladimir Putin’e çeşitli yaptırımlar uygulayacağını duyurdu.

ABD ile birlikte AB, Kanada ve Birleşik Krallık da Putin’i yaptırım listesine dahil etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, batılı devletlerin Rusya’ya yönelik yaptırımları hız kazanmaya devam ediyor.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, gerçekleştirdiği açıklamada hamleyi “nadir bir adım” olarak nitelendirdi ve yaptırımların Putin’in mali durumunu hedef alacağını ve ayrıca ABD’ye seyahat etmesinin engelleneceği vurgulandı.

“Başkan Biden’ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı bir tele konferans görüşmesinin ardından ve Avrupalı ​​müttefiklerimizin kararına uygun olarak ABD, Başkan Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov ile Rus ulusal güvenlik ekibi üyelerine yaptırım uygulanmasında onlara katılacak”

Psaki, ayrıntıların henüz belli olmadığını, yaptırım kararlarının resmi olarak açıklandığı gün detayların da paylaşılacağını ifade etti.

“Avrupalı meslektaşlarımızla yakın koordinasyon içerisindeyiz ve adım adım çalışıyoruz. Ortak umudumuz bunların önemli ekonomik ve mali sonuçlarının olmasıdır”

Hazine Bakanlığı, bu kişilerin mülklerine el konacağını belirtti.

Psaki, daha sonra Twitter’dan yaptığı duyuruda, Hazine Bakanlığı’nın Rusya’nın servet fonu olan Rus Doğrudan Yatırım Fonu’na da yaptırımlar ekleyeceğini duyurdu.

ABD, Rusya’nın en büyük bankalarına şimdiden yaptırım uygulamaya başladı. Benzer hamleler Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’tan da geldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner