Yükleniyor...

ABD’li Kongre Üyesi Gerçeğin Farkında: Bitcoin Yok Edilemez

Bir süredir gözler Bitcoin ve Libra'nın üzerinde.

ABD Bitcoin

Bir süredir gözler Bitcoin ve Libra’nın üzerinde. Birçok ülkenin önemli isminin yaptığı Libra açıklaması sadece Libra’yı değil aynı zamanda Bitcoin’i de engelledi. 16 Temmuz ve 17 Temmuz tarihlerinde ABD Senatosu Libra için özel olarak toplandı. Konu her ne kadar Libra olsa da söz dönüp dolaşıp ilk kripto para birimi Bitcoin’e de sık sık geldi.

ABD Senatosu’nda Libra genel olarak sert eleştirilerin hedefi oldu. Trump’tan gelen sert açıklamalar ve birçok önemli ismin Libra’ya dönük tehditleri kripto para yatırımcılarının endişelenmesine neden oldu. Bitcoin yeniden 4 rakamlı seviyelere geri dönerken, piyasanın geri kalanı büyün oranda değer kaybetti.

Son 2 gündür devam eden ve dün sona eren Libra görüşmelerinin ardından bir Kongre üyesi en azından gerçeğin farkında olduğunu açıkça ortaya koydu. ABD Kongre üyesi Patrick McHenry’nin “Bitcoin doğası gereği yok edilemez” açıklamasında bulundu.

Bitcoin ve kripto paralar hakkında gelen soruya doğrudan “Bitcoin yok edilemez” cümlesi ile cevap vermeye başlayan McHenry, devamında merkeziyetsiz yapısının bu teknolojiyi engellemenin önüne geçtiğini belirtti.

CNBC sunucunun “Peki ya Coinbase’de ABD doları üzerinden Bitcoin alım satımı yasaklanırsa ne olur, bu durum Bitcoin’e zarar vermez mi?” sorusuna McHenry şu yanıtı verdi:

Bitcoin’i engellemeye çalışsanız bile bunu yalnızca bir ülke sınırları içinde yapabilirsiniz. Dünya’nın geri kalanında ağ yayılmaya devam edecektir. En kötü ihtimalle bile dark web türü mekanlarda yalnızca meraklısına hitap eder vaziyette kalacaktır. Devletler en fazla ana akım kullanımını kısıtlamaya kalkabilir, tamamen yok edemez.

McHenry’ye göre Bitcoin’in dağıtık defter teknolojisi ve kurucusunun dahi ortada olmaması ile zirveye çıkan merkeziyetsiz yapısı farklı bir kulvarda ilerliyor. Buna karşın altcoin’ler tamamen başka bir kulvarda yer alıyor. Ona göre Bitcoin, kurucusunun tasarladığı şekilde ilerlediği müddetçe durdurulamaz, ancak diğer kripto paralarda durum farklı. Çünkü altcoin’lerin birçok bağımsız değil ve sınırlamalara sahipler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x