Yükleniyor...

ABD’li Kongre Üyesinden DeFi ve Stablecoin Düzenlemeleri Hakkında Çarpıcı Benzetme

ABD'li Kongre Üyesi Ted Budd, bazı meslektaşlarının stablecoin'lerin ve DeFi'nin 11 Eylül saldırılarının finansal eşdeğerine yol açabileceğine inandığını söyledi.

abdli kongre uyesinden defi ve stablecoin duzenlemeleri hakkinda carpici benzetme

ABD’li Kongre Üyesi Ted Budd, bazı meslektaşlarının stablecoin’lerin ve DeFi’nin 11 Eylül saldırılarının finansal eşdeğerine yol açabileceğine inandığını söyledi.

ABD’li Kongre Üyesi Ted Budd, MakerDAO’dan Chris Cameron ile bulunduğu bir etkileşimde stablecoin düzenlemesini tartıştı. Budd, Kongre’deki bazı meslektaşlarının stablecoin’lerin ulusal güvenlik için büyük bir tehdit oluşturduğunu düşündüğünü söyledi.

Ancak Budd, bu tür ifadelere katılmadığını açıkladı ve düzenleme yoluyla blokzincirini benimsemeye vurgu yaptı. Budd ayrıca stablecoin ihraç edenler ile ABD düzenleyicileri arasında net bir iletişim ihtiyacının altını çizdi.

Kongre, DeFi’nin Ulusal Güvenliğe Tehdit Oluşturabileceğinden Korkuyor

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde görev yapan Ted Budd, merkeziyetsiz özerk bir kuruluşla açık bir şekilde konuşan ilk seçilmiş ABD yetkilisi oldu.

Temsilci, MakerDAO’dan Chris Cameron ile yaptığı konuşmada, son aylarda birkaç haber manşetinde bulunan bir konu olan stablecoin düzenlemesini tartıştı.

Bu bağlamda Temsilci Budd, Kongre’deki bazı ABD yasa koyucularının kripto para biriminin ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturduğundan endişe duyduklarını ve bunun 11 Eylül saldırılarının finansal eşdeğerine yol açabileceğini düşündüklerini söyledi. Düzenleyici endişeleri tartışan Budd, şunları söyledi:

“Özellikle para birimi ve merkeziyetsiz finans ve bunun nasıl gelişeceği söz konusu olduğunda, Senato ve Meclis tarafında bazıları isimler var. Bu ulusal egemenliğimize zarar mı verecek yoksa ABD dolarını mı istikrarsızlaştıracak? şeklinde bir korku. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki bazı kişiler bunu temel olarak finansal bir 9/11 olarak adlandırıyor.”

Ancak Budd, bu tür ifadelere katılmadığını açıkladı ve düzenleme yoluyla blokzincirini benimseme arzusunu vurguladı:

“Bence buna karşı çok açık olmamız gerekiyor. ABD’yi bu teknolojinin geliştiği yer haline getirmeliyiz. Bu gelişecek yeni bir teknoloji ve Singapur, Estonya ya da ABD’ye düşman olabilecek diğer ülkelerde gelişmesindense burada ABD’de gelişmesini tercih ederim.”

Son zamanlarda, ABD’deki ve dünyadaki birkaç düzenleyici, stabilcoin’lerle ilgili endişelerini dile getirdi. Birçoğu hızlı düzenleme çağrısında bulundu. Bu ayın başlarında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, stablecoin’lerin yarattığı riskleri azaltmak için “hızlı hareket etme” gereğinden bahsetti.

Düzenleyicilere göre stablecoin’ler, kullanıcıların ABD Hazinesi’nin Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından belirlenen para aktarma kurallarını ve Banka Gizliliği Yasası kapsamında kara para aklama düzenlemelerini aşmalarına potansiyel olarak izin verebilir.

MakerDAO’nun ABD düzenleyicileriyle nasıl çalışabileceği sorulduğunda kongre üyesi, stablecoin ihraççılarının düzenleyicilerin endişelerini açık ve sürekli diyaloglar yoluyla ele alması gerektiğini söyledi:

“Merkeziyetsiz projelerin dezavantajlarından biri, kimi arayacaklarını bilmemeleridir. Çok fazla yenilik var ama iş devlet işlerine geldiğinde koordinasyon olmayabilir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner