Yükleniyor...

ABD’li Senatörler Facebook’un Kripto Para Projesi Hakkında Bilgi İstedi

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Facebook'un yeni kripto para projesi ve bireylerin finansal bilgilerini nasıl ele aldığı konusunda endişe duyuyor.

Facebook Kripto Para Projesi

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Facebook’un yeni kripto para projesi ve bireylerin finansal bilgilerini nasıl ele aldığı konusunda endişe duyuyor.

Bankacılık Komitesi, Perşembe günü Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e açık bir mektup yazdı ve gizli kripto para projesi hakkındaki ayrıntıları tüketici gizliliğine odaklanarak paylaşmasını istedi.

Mektupta, “Facebook, geçtiğimiz yıl ABD bankalarından tüketicilerle ilgili ayrıntılı finansal bilgileri paylaşmalarını istedi” deniliyor. Ayrıca mektupla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

Ek olarak, gizlilik uzmanları Facebook’un kapsamlı veri toplama uygulamaları ve Facebook tarafından toplanan verilerin herhangi birinin Facebook’u Adil Kredi Raporlama Yasası’na tabi kılan veya kullanması gereken amaçlar için kullanılıp kullanılmadığı hakkında sorular yöneltmiştir.

Bu endişeler ışığında komite, Zuckerberg’in “Project Libra” adı altında anılan Facebook kripto parasının nasıl çalışacağını özetlemesini istiyor. Facebook’un mali düzenleyicilere ne yaptığı, kullanıcıların mahremiyet ve tüketicinin korunması açısından neler bekleyebileceği gibi soruların cevaplanması talep ediliyor.

Daha geniş bir biçimde komite, Facebook’tan hangi tüketici finansal bilgilerinin bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından paylaşıldığını paylaşmasını istiyor. Facebook’un bu bilgilerle ne yaptığı (bu bilgilerin paylaşılması veya diğer üçüncü taraflara satılması gibi), Facebook’un kredi notu ve bireyler hakkında diğer kişisel bilgilere sahip olup olmadığı ve Facebook’un Adil Kredi Raporlama Yasasını ihlal etmekten nasıl kaçındığı sorularını cevaplaması isteniyor.

Facebook’un kripto para projesi “Project Libra” hakkında çok az şey biliniyor. Şirket, geçen yıl başkan yardımcısı ve eski Coinbase yönetim kurulu üyesi David Marcus başkanlığındaki sessizce bir Blockchain araştırma ekibi kurmaya başladı.

Şirket o zamandan beri takım için çok sayıda iş ilanı paylaştı ve MIT’li bir araştırmacı olan kripto para ekonomisti Christian Catalini gibi alanın önemli isimlerini projeye dahil etti. En son Facebook’un bir stablecoin için teminat olarak kullanmak adına 1 milyar dolarlık fon aradığı bildirilmişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x