Yükleniyor...
Sponsored

Akdeniz Belediyesi, Türkiye’de Bir İlki Gerçekleştirerek Metaverse’de Simülatörlü Liman Vinç Operatörlüğü Eğitimi Verdi

Mersin'in merkez ilçelerinden Akdeniz Belediyesi, Türkiye'de bir ilke imza atarak simülatörlü liman vinç operatörlüğü eğitimi ile metaverse‘e giriş yaptı.

Akdeniz Belediyesi metaverse

Mersin’in merkez ilçelerinden Akdeniz Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak simülatörlü liman vinç operatörlüğü eğitimi ile metaverse‘e giriş yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Akdeniz Belediyesi’nin düzenlediği bu eğitimde başarılı olan gençler, dünyanın bütün limanlarında geçerli olacak sertifika alacak. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini, metaverse mantığını, Lojistik Mesleki Eğitim Merkezi Projesi ile yakaladıklarını aktardı.

Akdeniz Belediyesi, iki ayrı projeyi hayata geçirerek, gençlere yeni iş olanaklarının kapıları açtı. Toplam bütçeleri 4 milyon 400 bin lira olan ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) SOGEP kapsamında desteklenen iki proje ile engelli bireyler de dahil olmak üzere işsiz gençlere başta lojistik alanında ve Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan mesleklerde eğitim veriliyor. Akdeniz Mesleki Eğitim Atölyeleri Projesi ile hem işsiz gençleri meslek sahibi yapıyor hem istihdama katkı sağlıyor.

Başkan Gültak, Sanal Evrende Vinçle Gemiden Konteyner İndirdi

akdeniz belediyesi metaverse

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, hayata geçirdikleri iki projenin uygulandığı atölyeleri gezerek, eğitim alan gençlerle bir araya geldi. Başkan Gültak, simülatör koltuğuna da oturarak, sanal evrende vinçle gemiden konteyner indirdi.

“Daha Millet Bunu Tartışırken Biz Bu Projeyle Metaverse’e Başlamış Olduk”

akdeniz belediyesi metaverse 2

Simülatör odasında projelerin ayrıntılarını İHA muhabirine anlatan Başkan Gültak, Mersin’in, Türkiye’nin en önemli lojistik kentlerinden biri olduğunu vurgulayarak projeyle ilgili şunları söyledi;

“İhtiyaçları bildiğimiz için bu projeyi hazırladık. Şu an Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Akdeniz Belediyesi, simülatörle sanal ortamda Metaverse mantığını şu anda yakalamış durumda. Daha millet bunu tartışırken biz bu projeyle Metaverse’e başlamış olduk. Simülatörle dünyadaki tüm büyük limanlardaki devasa vinçleri kullanabilecek gençleri yetiştiriyoruz. Bu eğitim, 40 saat teorik, 100 saat pratik olmak üzere verilecek. Sonucunda eğitimini tamamlayan arkadaşlarımıza sertifika verilecek. Türkiye’de bu işin sertifikasını veren bir kurum şu ana kadar yok, özellikle simülatörle yok. Burada alınan sertifika yurt dışında da geçerli olacağı için hem Türkiye içinde hem de yurt dışında bu alanda gençlerimizin iş bulmaları konusunda bizim bir sıkıntımız yok.”

“Tamamen Metaverse’ün Uygulandığı Bir Sistem”

akdeniz belediyesi metaverse 3

Şu anda Türkiye’de, bu şekilde simülatörle eğitimin ardından sertifika veren başka bir kurum olmadığını söyleyen Gültak sözlerine şöyle devam etti;

“Bu Akdeniz Belediyesi’nin bir farkı olacak. Makine çok orijinal bir cihaz. Sertifikasyon noktasında sınavları yapan, çocukların ne kadar yetenekli olduklarını belirten ve aldıkları eğitimi ne kadar anladıklarını ve pratiğe uyguladıklarında ne kadar başarılı olduklarını gösteren bir cihaz. Yani aldığınız derslere çalışmazsanız, yeteneğiniz yoksa ve pratikleri yapamıyorsanız cihaz sizin bu sertifikayı almanıza izin vermeyecek. Dolayısıyla yapılan iş tamamen profesyonel ve tamamen sanal dünyada Metaverse’ün uyguladığı bir sistem.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x