Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Altcoin Haberleri Aktif Adres Analizi: Bitcoin, XRP, Dash ve Dogecoin'de Büyük Artış

Aktif Adres Analizi: Bitcoin, XRP, Dash ve Dogecoin’de Büyük Artış

ABONE OL:google-news

Coinmetrics ile yapılan yakın tarihli bir karşılaştırma Bitcoin, Dogecoin, Dash ve Ripple’ın aktif adres sayısında önemli bir artış olduğunu gösteriyor. Bu kripto para birimleri bu yıl çok iyi bir performans sergilerken, NEO gibi diğer kripto para birimlerinin adres sayısında yüzde 70 düşüş kaydedildi.

Aktif Adres Sayısı Bir Kripto Paranın Popülerliğini Gösterir

Kripto para piyasasının net bir resmini çekmek için göz önünde bulundurulacak on binlerce değişken bulunuyor. Bundan dolayı bunu yapmak göz korkutucu bir iş. Piyasa değerinin uzun zamandır belli bir kripto para biriminin popülaritesini ölçmenin ve piyasanın nereye gittiği hakkında net bir fikir edinmenin en iyi yolu olduğu düşünülüyor.

Bunun dışında diğer verilere bakmak piyasa değeri ile birlikte ek bilgi sağlayabilir. Örneğin, LongHash’a göre bir kripto paranın popülaritesini ölçmenin en iyi yollarından biri Blockchain’indeki aktif cüzdan adreslerinin sayısını baz almaktan geçiyor.

Son 24 saat içinde kripto para işlemleriyle uğraşan aktif adresler, bir kripto para biriminin gerçekte ne kadar fiili kullanıldığını gösterdiğinden, adres sayısından daha iyi bir ölçümdür.

Kripto para analizine odaklanan tanınmış bir Twitter hesabı olan Ceteris Paribus, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Dogecoin (DOGE), Bitcoin Cash (BCH), Dash (DASH), NEO (NEO) ve XRP’nin (XRP) aktif adreslerinin sayısını karşılaştırdı.

Kripto Para Aktif Adres Sayısı

Paribus, yukarıdaki kripto paraların her biri için 30 günlük ortalama aktif adres sayısını 14 Mayıs 2018’den 14 Mayıs 2019’a kadar karşılaştırdı. Coinmetrics’ten toplanan verilere göre, Bitcoin geçen yıl 633.000 aktif adrese, Ethereum ise 366.000 aktif adrese ulaştı. Litecoin 115.000 ile üçüncü, Dogecoin ve Bitcoin Cash ise sırasıyla 71.000 ve 52.000 ile Litecoin’i takip etti.

Venezuela gibi ekonomik yaptırımlara maruz kalan ülkelerdeki en yaygın kullanılan kripto paralardan biri olan Dash, 30 günlük ortalama 46.000’in üzerinde adrese sahip. Dash’ı 11.000 adres sayısı ile Neo takip ediyor. Son sırada ise 6.000’den fazla aktif adres ile Ripple takip ediyor.

Aktif Bitcoin Adreslerinin Sayısı %20 Arttı

Dünyanın en büyük kripto para biriminin ağındaki aktif adres sayısında yüzde 20 artış görüldü. Sadece 259.000 adrese sahip olan Ethereum bu yıl yüzde 29 düşüş gösterdi. Ethereum’daki bu düşüş en şaşırtıcı olanıydı; çünkü ağının büyüklüğü ve üzerine kurulu dApp’ların sayısı, daha fazla aktif kullanıcı anlamına gelmeliydi. Ayrıca Litecoin’de yüzde 40 düşüş görüldü ve bu ay sadece 69.000 adres bulunuyordu.

Dogecoin ve Ripple, sırasıyla yüzde 27 ve 38 oranında artış kaydetti ve ağ kullanımı söz konusu olduğunda ilk beş içinde yer aldılar. Bitcoin Cash yaklaşık olarak aynı kaldı ve yalnızca yüzde 9’luk bir düşüş görüldü.

NEO’da Büyük Kayıp

“Çin’in Ethereum”u olarak bilinen NEO’nun ağındaki aktif adreslerin sayısı Mayıs 2018’de 11.000’den bu yıl 3.000 düşerek yüzde 70 oranında azaldı ve en büyük kaybı gören kripto para birimi oldu.

Ağındaki en fazla aktifliğe sahip kripto para birimi, Venezuela’daki kullanımda büyük bir artış görülen kripto para birimi Dash oldu. Yaptırımların ve enflasyonun insanları hızlı ve güvenilir kripto para birimi olan Dash’i kullanmaya itti. Ağdaki aktif adres sayısında yüzde 58’lik bir artış görüldü ve bir yılda 46.000’den 74.000’in üzerine çıktı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar