Anasayfa Altcoinler Almanya Merkez Bankası Başkanı'ndan Kripto Para Uyarısı

Almanya Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Para Uyarısı

ABONE OL:google-news

Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank’ın (BBk) Başkanı, merkez bankası dijital para birimlerinin kullanımının potansiyel riskleri konusunda uyarıda bulundu.

BBk Başkanı ve Uluslararası Mutabakatlar Bankası (BIS) Yönetim Kurulu Başkanı Jens Weidmann’ın, kripto paranın benimsenmesinin kriz dönemlerinde finansal sistemi potansiyel olarak istikrarsızlaştırabileceğini iddia ediyor.

Alman ekonomist, kripto para birimlerine kolay erişimin iyi bir ekonomik ortamda bile bankaların çöküşünü hızlandırabileceğini söylüyor. Weidmann ayrıca, kripto paralara kolay erişimin potansiyel olarak volatilite artışına yol açabileceğini ve bunun da merkez bankalarını olumsuz yönde etkileyeceğini dile getiriyor.

Deutsche Bundesbank, Avrupa Merkez Bankaları sisteminin bir parçası ve eski büyüklüğü nedeniyle sistemin en etkili katılımcısı. Banka, tam bağımsızlığı elde eden ilk merkez bankası ve Bundesbank modeli olarak bir merkez bankası biçiminin doğmasına neden oldu. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tüm Euro sistemi için Bundesbank modelini temel aldığını hatırlatalım.

Hafta başında ECB’deki bir yetkili, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) faydaları hakkında konuşmuş ve dikkatli olunması tavsiyesinde bulunmuştu. Yetkiliye göre, CBDC’ler bir değişim aracı, bir ödeme aracı ve bir değer deposu rolünü üstlenebilir. ECB yetkilisi, bu tür para birimlerinin benimsenmesinin potansiyel olarak finansal dışlanma düzeyini artırabileceğini de sözlerine ekledi.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

899BeğenenlerBeğen
393TakipçilerTakip Et
16,510TakipçilerTakip Et
469AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar