Anasayfa Altcoinler Almanya Merkez Bankası Başkanı'ndan Kripto Para Uyarısı

Almanya Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Para Uyarısı

Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank’ın (BBk) Başkanı, merkez bankası dijital para birimlerinin kullanımının potansiyel riskleri konusunda uyarıda bulundu.

BBk Başkanı ve Uluslararası Mutabakatlar Bankası (BIS) Yönetim Kurulu Başkanı Jens Weidmann’ın, kripto paranın benimsenmesinin kriz dönemlerinde finansal sistemi potansiyel olarak istikrarsızlaştırabileceğini iddia ediyor.

Alman ekonomist, kripto para birimlerine kolay erişimin iyi bir ekonomik ortamda bile bankaların çöküşünü hızlandırabileceğini söylüyor. Weidmann ayrıca, kripto paralara kolay erişimin potansiyel olarak volatilite artışına yol açabileceğini ve bunun da merkez bankalarını olumsuz yönde etkileyeceğini dile getiriyor.

Deutsche Bundesbank, Avrupa Merkez Bankaları sisteminin bir parçası ve eski büyüklüğü nedeniyle sistemin en etkili katılımcısı. Banka, tam bağımsızlığı elde eden ilk merkez bankası ve Bundesbank modeli olarak bir merkez bankası biçiminin doğmasına neden oldu. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tüm Euro sistemi için Bundesbank modelini temel aldığını hatırlatalım.

Hafta başında ECB’deki bir yetkili, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) faydaları hakkında konuşmuş ve dikkatli olunması tavsiyesinde bulunmuştu. Yetkiliye göre, CBDC’ler bir değişim aracı, bir ödeme aracı ve bir değer deposu rolünü üstlenebilir. ECB yetkilisi, bu tür para birimlerinin benimsenmesinin potansiyel olarak finansal dışlanma düzeyini artırabileceğini de sözlerine ekledi.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları