Yükleniyor...

Almanya Merkez Bankası Başkanı’ndan Kripto Para Uyarısı

Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank'ın (BBk) Başkanı, merkez bankası dijital para birimlerinin kullanımının potansiyel riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Almanya Merkez Bankası Kripto Para

Almanya Merkez Bankası Deutsche Bundesbank’ın (BBk) Başkanı, merkez bankası dijital para birimlerinin kullanımının potansiyel riskleri konusunda uyarıda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

BBk Başkanı ve Uluslararası Mutabakatlar Bankası (BIS) Yönetim Kurulu Başkanı Jens Weidmann’ın, kripto paranın benimsenmesinin kriz dönemlerinde finansal sistemi potansiyel olarak istikrarsızlaştırabileceğini iddia ediyor.

Alman ekonomist, kripto para birimlerine kolay erişimin iyi bir ekonomik ortamda bile bankaların çöküşünü hızlandırabileceğini söylüyor. Weidmann ayrıca, kripto paralara kolay erişimin potansiyel olarak volatilite artışına yol açabileceğini ve bunun da merkez bankalarını olumsuz yönde etkileyeceğini dile getiriyor.

Deutsche Bundesbank, Avrupa Merkez Bankaları sisteminin bir parçası ve eski büyüklüğü nedeniyle sistemin en etkili katılımcısı. Banka, tam bağımsızlığı elde eden ilk merkez bankası ve Bundesbank modeli olarak bir merkez bankası biçiminin doğmasına neden oldu. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tüm Euro sistemi için Bundesbank modelini temel aldığını hatırlatalım.

Hafta başında ECB’deki bir yetkili, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) faydaları hakkında konuşmuş ve dikkatli olunması tavsiyesinde bulunmuştu. Yetkiliye göre, CBDC’ler bir değişim aracı, bir ödeme aracı ve bir değer deposu rolünü üstlenebilir. ECB yetkilisi, bu tür para birimlerinin benimsenmesinin potansiyel olarak finansal dışlanma düzeyini artırabileceğini de sözlerine ekledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x