Yükleniyor...

Altın İçin Kritik Gün 28 Temmuz, Fed Toplantısı Altın Fiyatını Nasıl Etkiler?

Altın fiyatlarında belirsizlik devam ederken ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı ve sonrasında piyasalara vereceği mesajlar altın alacaklar için büyük bir önem arz ediyor.

altin icn kritik gun

Altın fiyatlarında belirsizlik devam ederken ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı ve sonrasında piyasalara vereceği mesajlar altın alacaklar için büyük bir önem arz ediyor. Bununla birlikte uzmanlardan ise peş peşe uyarılar geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Altın yatırımcısının bu haftaki en önemli gündem maddesi ABD Merkez Bankası’nın toplantısı olacak. Fed toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantısı da kritik derecede önemli olacak. Yatırımcılar ve küresel piyasalar varlık alımlarının azaltılması ve geçtiğimiz 13 yılın en yüksek seviyesine yükselen enflasyon ile ilgili bir aksiyon alınıp alınmayacağı konularını öncelikli olarak takip edecek. 

Bu hafta ons altında yukarı yönlü hareketlerin kuvvetlenmesi için 1816 dolar ve 1821 dolar seviyelerinin geçilmesinin önemli olduğunu belirten uzmanlar, gram altında ise 500 TL altındaki seviyelerin alım fırsatı olduğunu belirtti.

Gram altında da bir süredir yatay bir durum söz konusu. Hem ons altın hem de dolar kurundaki yataylık gram altında da yatay harekete neden oluyor. Dolar kurunda 8.50 TL üzerindeki tutunmalarda yeniden alımlar canlanabilir. Fakat 8.80 TL geçilmediği sürece önemli bir hareket beklenmiyor. Dolar kurunun yukarı, ons altının aşağı yönde potansiyelinin olduğunu düşünürsek gram altın için net bir sinyal olmadığını söylemek mümkün. Kısa vadede 502 TL üzeri pozitif olacaktır. Aşağıda 470/480 TL bölgesine doğru olası geri çekilmeler alım fırsatı verebilir.

Altın İçin Kritik Gün 28 Temmuz 

ABD’de sert yükselen enflasyonun ardından Fed’in bir aksiyon alıp almayacağı merak konusu. 28 Temmuz Fed toplantısı hem ons altın hem de tüm enstrümanlar için kritik olacak. Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Bu hafta ons altın fiyatı açısından en belirleyici etken, çarşamba günü Fed faiz kararı sonrasında Fed Başkanı Powell’ın basın açıklaması olacak. Ana temasının enflasyon ve istihdam piyasası olacağını tahmin ettiğim Powell’ın basın açıklaması sonrasında hem ons altında hem de piyasadaki diğer fiyatlamalarda sert oynaklıklar meydana gelmesine dair bir beklentim yok. Asıl önemle beklediğim Fed toplantısı, açıkçası eylül ayında ekonomik projeksiyonların sunumunu da içeren toplantı olacak. Dolar endeksi ile negatif korelasyonu ABD 10 yıllıklarına göre daha ağır basan ons altın fiyatının artacak olmasındaki en önemli faktör enflasyondan korunma yönündeki hareketler olacaktır. Henüz bu hareketleri görmeye başlamadık. Ons altın yukarı hareketini yapmak istiyor ve bu hareketin gelmesini de özellikle son çeyrek içerisinde bekliyorum.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x