Yükleniyor...

Analiste Göre Bu Metrik, Bitcoin’in Altın ve Borsadan Ne Kadar Daha İyi Performans Gösterdiğini Gösteriyor

Popüler kripto para analisti Benjamin Cowen, bir ölçütün, Bitcoin'in (BTC) performansının, altın ve hisse senetleri gibi diğer büyük pazarlara kıyasla son on yılda ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi.

altin bitcoin

Popüler kripto para analisti Benjamin Cowen, bir ölçütün, Bitcoin’in (BTC) performansının, altın ve hisse senetleri gibi diğer büyük pazarlara kıyasla son on yılda ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi. Cowen, yeni bir videoda, M2 para arzını hesaba katarken altının on yıl öncesinin çok altında işlem gördüğünü ifade etti. M2, nakit, çek mevduatları ve diğer kolayca dönüştürülebilir varlıkları hesaba katan mevcut para arzının bir ölçüsüdür.

“Para arzını hesaba kattığınızda, altın 2011’deki hiçbir yere yakın değil. Altının 2011’den beri devam ettiğini gördüğünüz boğa koşusu, aynı fiyatta gibi görünüyor, ama aslında para arzını hesaba kattığınızda aynı değerlemeye ulaşmak için %137 pompalaması gerekir. Bunu M2’ye bölünmüş Bitcoin ile karşılaştırdığınızda, çok farklı bir grafik elde edersiniz. Genelde zamanla artan bir şey… Para arzını hesaba kattığınızda altının değerlemesi berbat görünüyor, yani kesinlikle berbat.”

Aynı eğilimin SPDR S&P 500 ETF (SPY) dahil diğer finansal piyasalarda da geçerli olduğunu söylüyor.

“Pek çok çizelge buna benziyor. Örneğin, SPY’nin para arzına bölünmesine bakarsanız, ne elde edersiniz? Gerçekten o kadar farklı görünmeyen bir şey elde edersiniz. Bitcoin’in para arzına bölünmesi size tamamen farklı bir hikaye sunuyor. Genelde zamanla artar. Ayrıca, para arzını hesaba katarken, Bitcoin’in 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesini yaz aylarında test ettiğini ve sadece birkaç hafta önce neredeyse test ettiğini görebiliyoruz.”

Cowen, M2’ye dayanarak altının, Bitcoin’in yaptığı gibi mutlaka bir enflasyon koruması olarak nitelendirilmediğini söylüyor.

“Altın seviyorsanız ve portföyünüzde varsa, dürüst olmak gerekirse, zamanla yükselmesini beklerdim, ancak bu mutlaka enflasyondan daha iyi performans gösterdiği anlamına gelmez. Bu, diğer birçok varlıktan daha iyi performans gösterdiği anlamına gelmez ve hedeflediğiniz değerlemelere ulaşana kadar muhtemelen çok daha fazla beyaz saça sahip olacaksınız… Altın bugün hareket eden bir şey olsa ve yaklaşık %2’den biraz daha az hareket etmiş olsa da, genel olarak bakıldığında, gerçekte ne yaptı? Bitcoin’e karşı yenilme dışında gerçekten ne yaptı, enflasyona ayak uyduramadı bile.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner