Yükleniyor...

Araştırma: Altcoin Sezonu Geliyor Ama XRP ve EOS Partide Yok!

Coin Metrics tarafından yapılan analiz, altcoin sezonunun yakında gerçekleşebileceğini açıkladı ancak tüm yüksek değerli kripto para birimleri yükseliş momentumunun tadını çıkarmayacak.

altcoin 3 1

Coin Metrics tarafından yapılan analiz, altcoin sezonunun yakında gerçekleşebileceğini açıkladı ancak tüm yüksek değerli kripto para birimleri yükseliş momentumunun tadını çıkarmayacak.

Sektördeki veri sağlayıcısı Coin Metrics, ‘State of the Network’ isimli bülteninde altcoin’leri ve bu yıl şimdiye kadarki etkileyici performanslarını araştırdı. 2017 kripto para patlaması sırasında yükselen altcoin’lerin çoğunun artık ‘öldüğünü ve gittiğini’ yerini yeni bir DeFi varlık türünün aldığını kabul etti. Bitcoin ve Ethereum’a akan yeni sermaye ile bu paranın bir kısmının altcoin’lere akmaya başlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Rapor, kurumsal yatırımın büyük ölçüde mevcut rallinin arkasında olduğunu ve kurumların altcoin’lere karşı çok temkinli olduğunu kabul etti:

“Altcoin yatırımı büyük ölçüde bir perakende fenomeni olarak kabul edilir. Kuruşluk hisse senetlerine benzer şekilde, genellikle büyük kazançlar arayan bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirilir.”

XRP ve EOS Partide Olmayacak

Aralık 2020’nin başından bu yana getirilere bakıldığında, Bitcoin ve Ethereum’un diğer Katman 1 blok zincirlerinin çoğundan daha iyi performans gösterdiği ortada. Bununla birlikte, birkaç yüksek değerli kripto para birimi de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşarak iyi performans gösterdi.

Bu eğilimin iki önemli istisnası var; Ripple’ın XRP’si ve Block.one’nin EOS’u. Kripto para topluluğunun eski sevgilileri için göze çarpan kırmızı grafikler, XRP’nin 1 Aralık’tan bu yana %54.6 kaybettiğini ve EOS’un aynı dönemde %7.5 değer kaybettiğini gösteriyor.

Ripple’ın sorunları nihayet SEC ile olan savaşı kaybettiğinde ve satış başladığında başladı. Kasım ayının sonundaki en yüksek seviyesi olan 0.70 dolardan bu yana XRP, bugün 0.29 doların altındaki fiyatlarına gerileyerek neredeyse %60 oranında düşüş yaşadı. Ripple yöneticilerinin zulalarını sattıklarına dair raporlar gelirken, Grayscale XRP Trust’ı kaldırdığını duyurdu.

Block.one’nin sorunları o kadar da kötü değil ama var. Şirket CTO’su Dan Larimer bu ayın başlarında istifasını duyurdu ve proje için geliştirme veya ürün cephesinde çok az şey yapıldı. Geçtiğimiz yıl, EOS aylardır yatay seyreden bir grafikte %23 kaybetti. Şubat 2020’nin en yüksek seviyesi olan 5,40 dolardan bu yana %50 değer kaybetti ve Nisan 2018’de 22 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana EOS %87 oranında kayıp yaşadı.

2021’de Şimdiye Kadarki En İyi Altcoin’ler

Altseason güneşinin tadını çıkaranlar arasında Polkadot (DOT), Binance Coin (BNB), Chainlink (LINK) ve tabii ki Ethereum (ETH) var ancak artık gerçekten bir altcoin olarak adlandırılmaması gerekiyor.

Coin Metrics, Cardano, Decred ve Dogecoin’i 1 Aralık’tan bu yana üç rakamlı kazanç elde ederek Bitcoin’in kendisinden daha iyi performans gösteren üç kripto para birimi olarak vurguladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner