Yükleniyor...

Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılır?

Arbitraj, yatırım kanallarında kullanılan bir terim ve en kısa tanımıyla bir tür kar elde etme yöntemidir.

Arbitraj Nedir Nasıl Yapılır

Arbitraj, yatırım kanallarında kullanılan bir terim ve en kısa tanımıyla bir tür kar elde etme yöntemidir. Basitçe özetlemek gerekirse, bir varlığı ucuz olduğu yerden satın alıp, pahalı olduğu bir yerde satmak anlamına gelir. Diğer bir deyişle, 8 birime satın aldığınız bir varlığı 10 birime başka bir yerde satmaktır. Bu işlemi yaparak kar elde eden kişi ise, arbitraj yapmış ve arbitraj karı elde etmiş olur.

Arbitraj yapmadan önce, kişilerin dikkat etmesi ve göz önünde bulundurması gereken bazı noktalar vardır. Bu rehberde, arbitrajın ne olduğu, riskleri, nasıl yapılacağı ve nelere dikkat edilmesi gerektiği bilgilerine yer verilmiştir.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj; yatırım yapmak istediğiniz varlığın farklı piyasalardaki değerlerini karşılaştırarak, en düşük olduğu piyasa üzerinden yatırımınızı yapıp, kar etmenize yönelik harekettir.

Tanımlamasına bakılınca kolay ve etkili görünen arbitraj yöntemi oldukça zorludur ve tecrübe gerektirir. Yeni başlayan ya da az deneyimli yatırımcıların, bu yöntemle para kazanmasından öte kaybetmesi bile söz konusu olabilir.

Peki, Neden?

Klasik takip süreçlerine bakıldığında, takip sırasında tüm piyasaların aşağı yukarı eşit değerlerde seyrettiği görünür. Arbitraj fırsatını yakalamak için manuel bir yöntem uygulayarak bilgi alınması gerekir. Ve günümüzde hareketlenmeler çok hızlı ilerlediği için bu bilgiye erişmek, harekete geçmek ve kar fırsatını yakalamak için deneyimli ve hızlı olmak gerekir.

Bunun için üretilen çözüm ise, algoritmik yazılımlar aracılığıyla hedefe ulaşmaktır. Yazılımlar sayesinde farklı borsalarda oluşan hareketleri gözlemleyip, iki farklı borsaya aynı anda emir vererek risksiz arbitraj yapılabilir. Fakat yine burada deneyimin öneminden bahsetmek gerek.

Arbitraj Hangi Alanda ve Nasıl Yapılır?

Arbitraj tüm hisse senedi, döviz, altın piyasalarında geçerliliğini korur. En yaygın olduğu alan ise, hareketlilik ve kar oranından dolayı döviz ve altın piyasalarıdır. Çünkü tüm ülkelerde birden fazla altın borsası vardır ve her biri kendi para birimiyle ölçülür. Türkiye’deki altın borsası ile Almanya’daki altın borsası üzerinden yatırım yapma işlemleri sırasında, aradaki döviz farkından dolayı arbitraj fırsatı ortaya çıkabilir.

Kar oranı daha yüksek görünen borsa üzerinden emir vererek kar sağlayabilirsiniz.

Kripto Para Piyasasında Arbitraj

Arbitraj, kripto para piyasasında da uygulanabilir. Bildiğiniz gibi, birden fazla yerli ve yabancı kripto borsası bulunmaktadır. Ve tüm para birimlerinin ticaret yapıldıkları platforma göre değerleri değişmektedir. Buradan yola çıkarak X borsasında daha uyguna bulduğunuz bir kripto para birimini satın alıp, değeri daha yüksek olan Y borsasına aktararak kar elde edebilirsiniz. Fakat kripto para piyasası nispeten daha yeni bir piyasa olduğu için bu
hareketleri yaparken daha dikkatli ve planlı olmakta fayda var.

Örneğin, arbitraj hesabı yaparken borsaların alım satım komisyonlarını ve çekim ücretlerini göz önünde bulundurmalısınız. Bildiğiniz gibi, kripto para borsaları kullanıcılardan alım satım işlemleri için belirli bir miktar komisyon ücreti alır. Aynı şekilde borsalar, çekim işlemleri için de kullanıcılardan belirli bir miktarda ücret tahsil eder. Arbitraj işleminden kar elde edebilmeniz için, alım satımını yapacağınız kripto paranın fiyatına ek olarak borsaların bu ücretlerini de göz önünde bulundurmalı ve hesabınızı bu ücretlere göre yapmalısınız.

Bununla birlikte, kripto para borsalarının çekim süreleri de önemlidir. Örneğin bir kripto parayı ucuz olduğu bir kripto para borsasından aldıktan sonra, arbitraj işlemini tamamlamak üzere, pahalı olduğu bir borsaya çekim yapmanız gerekir. Ancak bu çekim uzun sürerse, fiyatlar arasındaki fark kapanabilir ve arbitraj fırsatı yok olabilir. Hatta bu durum, kişinin zarar etmesine bile neden olabilir. Bu nedenle, borsaların alım satım ve çekim ücretleri ve çekim süreleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Kripto Para İçin Arbitraj Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her yatırım hareketinde olduğu gibi, arbitraj da riskler taşımaktadır. İyi ve karlı bir yöntemdir fakat yatırımcının alt yapısının güçlü ve geçmişinin nispeten uzun olması önemlidir.

Bu yüzden;

  • Yeni ya da az deneyimli bir yatırımcıysanız, bu yöntemi uygularken küçük miktarlarla yatırım yapmayı tercih edin.
  • Piyasaları iyi araştırın ve analiz yapın.
  • Deneyimli ve güvendiğiniz yorumcuların yazılarını okuyun, gerekirse iletişime geçerek fikir alın.
  • Her zaman bir risk olduğunu unutmadan küçük adımlarla ilerleyin.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece, arbitraj veya herhangi bir yöntemi uygularken kar eder hale gelebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner