Aşırı Elektrik Tüketiminin Olduğu Evlerde Bitcoin Madenciliği Yapıldığı Ortaya Çıktı • Coinkolik
Yükleniyor...

Aşırı Elektrik Tüketiminin Olduğu Evlerde Bitcoin Madenciliği Yapıldığı Ortaya Çıktı

Elektrik tüketiminin artmasıyla birlikte uyuşturucu madde yetiştirildiğinden şüphelenilen pek çok evde, “Bitcoin madenciliği” yapıldığı ortaya çıktı.

Bitcoin Madencileri

Elektrik tüketiminin artmasıyla birlikte uyuşturucu madde yetiştirildiğinden şüphelenilen pek çok evde, “Bitcoin madenciliği” yapıldığı ortaya çıktı. Her geçen gün giderek yaygınlaşan Bitcoin madenciliği elektrik tüketimlerine yansıdı.

Evlerde uyuşturucu üretimini sıkı takibe alan İçişleri Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerine bir yazı yazarak, abonelerin elektrik kullanımındaki dikkat çekici artışların raporlanmasını istedi. Talep üzerine abonelerin elektrik tüketimlerini mercek altına alan şirketler, dikkat çeken verileri güvenlik birimleriyle paylaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Elektrik dağıtım sektörünün paylaştığı verilere göre, hane halkı sayısına göre aşırı elektrik tüketiminde bulunulan konutları inceleme altına alan ekipler kripto varlık madenciliği yapanlarla da karşılaştı. Elektrik dağıtım şirketlerinden yetkililer, evinde kripto varlık madenciliği yapmanın yasak olmadığını, bu kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını belirtirken, takip edilen elektrik verilerinde, kullanım miktarı kadar “dalgalanmalara” da dikkat ettiklerini söyledi. Yetkililer, bazı durumlarda abonelerin bir ay öncesine göre yüzde 100’lere varan oranlarda daha fazla elektrik tükettiğini, bunun da güvenlik birimlerinin radarına takıldığını anlattı.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto varlık madenciliği yapanların aylık elektrik faturası binlerce lirayı buluyor. “Mining” (madencilik) ile uğraşanlar, kazançlarıyla hem elektrik faturasını ödemeyi hem de üzerine kazandıkları parayla kâr elde etmeyi amaçlıyor. Ortalama bir mining cihazı, yaklaşık bin ila 3 bin Watt arasında elektrik tüketiyor. Bu miktar, cihazın 1 saat aralıksız çalışınca harcadığı elektriğe işaret ediyor.

Son dönemde Bitcoin fiyatlarının dalgalanması, artan elektrik fiyatlarıyla birleştiğinde, pek çok kişisel madencinin ya üretimini askıya almasına, ya da cihazlarını satışa çıkarmasına neden oldu. Özellikle yaz aylarında pek çok madencinin, çatısına elektrik santrali kurup, kendi elektriğini üretmeye çalıştığı da ortaya çıkan bilgiler arasında.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x