Yükleniyor...

Avrupa Birliği, 2023 Yılında CBDC Testini Başlatabilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticisi Fabio Panetta, AB’nin 2023 yılında CBDC testlerine başlayabileceğini söyledi.

CBDC

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticisi Fabio Panetta, AB’nin 2023 yılında CBDC testlerine başlayabileceğini söyledi.

İtalyan ekonomist ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, İrlanda Ulusal Koleji’nde katıldığı bir konferansta, ECB’nin 2026 yılına kadar tam manasıyla işleyen bir dijital avro için çalıştığını dile getirdi.

Panetta’ya göre ECB, dijital avronun başlatılması için şu anda hazırlık aşamasında yer alıyor. Aşama 2023 yılının sonlarında tamamlanacak ve CBDC kamuya açık hale gelmeden önce 3 yıl boyunca test edilecek.

İtalyan ekonomist, dijital avronun tüm AB üyeleri içerisinde yasal ödeme aracı olarak kullanılmasının Avrupa ekonomisini destekleyebileceğini söyledi. Ek olarak ECB’nin reklam kampanyalarıyla dijital avro kullanımıyla teşvik edebileceğini de dile getirdi.

Paneta, şu anda nakit ile ödeme oranının yalnızca %20 olmasına karşın, nakit paranın kullanılmaya da devam edeceğini belirtti. 

“Nakit paranın kullanılabilir durumda kalmasını sağlayacağız. Ancak mevcut eğilim devam ettiği takdirde, tüketicilerin dijital ödeme araçlarına yönelmesiyle birlikte nakit paranın merkezi rolünü kaybettiği bir gelecekle de karşı karşıya kalabiliriz”

Panetta’ya göre dijital avro, fiat paraya olan güvenin korunmasında da ön ayak olabilir.

“Merkez bankası tarafından verilen dijital para, herkesin dijital ödemeler için kamu parasını kullanmasını sağlayacaktır. Kamu yararına tasarlanmış sağlam, güvenilir bir ödeme aracı olacaktır. Ayrıca şimdiye kadar bize çok iyi hizmet eden egemen parayı da koruyacaktır”

Panetta son olarak stablercoin’lerin savunmasız olduğunu ve herhangi bir zamanda paraya çevrilme garantisinin bulunmadığını söyledi. Bu örneği verirken, büyük bir çöküş yaşayan UST’yi kullandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner