Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası “Stablecoin” Terimine Karşı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dijital Euro için planlar yaparken, aynı zamanda stablecoin'lerin doğası hakkında bazı uyarılarda bulundu.

avrupa merkez bankasi stablecoin 1920x1440

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dijital Euro için planlar yaparken, aynı zamanda stablecoin’lerin doğası hakkında bazı uyarılarda bulundu.

ECB, dijital bir Euro’nun olanaklarını ve Avrupa ekonomisi için ne anlama geleceğini ortaya koyan bir rapor yayınladı. Rapor, dijitalleşmenin olumlu etkilerinden söz ederken, kripto para endüstrisi için bazı kritik uyarıları da içeriyor.

Merkez bankası, “stablecoin” söyleminin, varlığı tam anlamı ile doğru bir şekilde tanımlamadığını iddia ediyor.

“Düzenleyici ilkeler kesinlik kazandıkça, yaklaşımlar tanımlandıkça, stablecoin söyleminin, farklı bir terim ile değiştirilmesi gerekiyor.”

ECB, temel olarak stablecoin’leri fiyatı dalgalanmayan bir varlık olarak adlandırırken, hiç kimsenin fonlarının sigortalanacağına dair bir garanti olmadığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Merkez bankası bu ifadenin yerine, daha açıklayıcı isimlerin olması gerektiğini belirtiyor. Merkez bankası, stablecoin’lerin desteklediği şeye bağlı olarak, birkaç gruba ayrılması gerektiğini savunuyor. Örneğin, teminatlandırılmış stablecoin’ler, ECB’ye göre algoritmik stablecoin’lerden farklı şekilde adlandırılması gerekiyor.

Steblecoin tartışması, itibari paranın dijital versiyonlarının tüm dünyada popüler haline gelmesinin eşiğinde olduğunu belirtiyor. Ancak hükümetler hala kripto paraların avantajlarını kesin olarak görmek istiyor ve fiat para birimlerinin sunduğu istikrar ve geleneksel bankacılık sistemine benzer güvenlik önlemlerinin olması gerektiğini savunuyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, dijital Euro çıkarmanın AB’ye birçok avantaj getireceğini düşünüyor. Dijital Euro projesinin, özerkliği arttıracağını ve Avrupa’nın bu sayede yarının dünyasına daha rahat bir şekilde hazır olacağını belirtiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler dijital para birimlerinin yakın zamanda bir gereklilik olup olmayacağı konusunu sıklıkla tartışıyor. Ancak sadece birkaç gün önce Çin hükümeti, dijital para birimlerine geçişi, uluslar arası bir savaş olarak adlandırdı.

Çin hükümeti, hem dijital Yuan’a hem de blockchain ekosistemine oldukça büyük önem veriyor. Blockchain ile alakalı işleri meslek olarak kabul eden Çin hükümeti, aynı zamanda kendi dijital parasını çıkaran ilk ülke olma yolunda hız kesmeden ilerliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner