Yükleniyor...

Bakanlıktan Kripto Para Vergi ve Denetim Hamlesi Geliyor! Tarih Verildi!

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

kripto para denetim vergi hazine ve maliye bakanligi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Gül, yatırımcının korunması, kara para aklamanın önlenmesi, kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını ve bu çalışmanın Ekim ayında Meclis’e sunulacağını bildirdi.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre kripto varlık firmalarının Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) gözetiminde faaliyette bulunması, asgari sermaye şartının getirilmesi planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, Ekim’de Meclis’e sunulacak olan düzenlemenin Batı Avrupa ve Amerika benzeri bir düzenleme olacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Biz serbest kambiyo, kur rejimi olan bir ülke olduğumuz için biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz.”

Bununla beraber Avrupa ülkelerinde olduğu gibi belirli bir tutarın üzerindeki değerler için vergi alınacak ve ayrıca şirketlerde de sermaye şartı aranacak. Ayrıca şu hususlar da dikkat çekiyor:

  • Sistemde yer alan tüm şirketlere altyapıya uyum sağlamaları için belirli bir süre verilecek
  • Aracı kurum sahiplerinde belirli kriterler aranacak
  • Güvenlik soruşturmaları gerçekleştirilecek
  • Teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımların devreye girmesi planlanıyor

Vekillerin Kripto Parayla Alakalı Sorularını Yanıtladı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Ercan Gül, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kripto para düzenlemesine yönelik vekiller tarafından yöneltilen sorulara yanıt verdi. Gül, kripto paralar ve yasaklar hakkında konuşarak şunları söyledi:

“Yasaklayanlar genelde demokrasi problemi olan ülkeler. Batı Avrupa, Amerika’da serbest mekanizmalar var. Biz biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz. Serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa veya Amerika benzeri düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili esas düzenlemeleri 2024’te olacak.”

Vergilendirme Hususu

Vergilendirmenin, gelir vergisi mi yoksa doğrudan vergiler yoluyla mı olacağı hala tartışılıyor. Faka burada stopaj seçeneği ön plana çıkıyor.

Amerika’da 10 bin doların üzerindeki tüm kripto para transferleri ABD Vergi Dairesi’ne bildirilirken, Almanya başta olmak üzere Avrupa’da ise 600 Euro üzerindeki değerlerin altındaki transferlerden vergi alınmaması gibi uygulamalar var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner