Yükleniyor...

BBC: “Bir Gün Tüm Dünya Çin’in Dijital Para Birimini Kullanacak”

Çin Merkez Bankası'nın dijital parası olarak bilinen DCEP'in, küresel para birimi olma iddiasıyla yola çıktığı birçok kişi tarafından biliniyor.

BBC Bir Gun Tum Dunya Cinin Dijital Para Birimini Kullanacak 1

Çin Merkez Bankası’nın dijital parası olarak bilinen DCEP’in, küresel para birimi olma iddiasıyla yola çıktığı birçok kişi tarafından biliniyor. Kripto para dünyasının geleceğini hangi ülkenin belirleyeceği ise tartışmaları beraberinde getiriyor.

Kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Chandler Guo, Çin’de madencilik için çalışmalar yapıyor. Kripto para “madenciliği” için Çinli yerel yönetimle ortaklık kurarak, bir hidroelektrik santralini enerji kaynağı olarak kullandığı biliniyor.

Çin, dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yüzde 30’unda söz hakkına sahip. Bitcoin’in gücüne inanan ülke, şimdilerde farklı bir konu ile öne çıkıyor.

Dijital Yuan Rüyası Gerçek mi Oluyor?

Son günlerde yeni bir egemen tüm dünyada tartışma konusu oluyor. Çin’in merkez bankası tarafından piyasaya sürülecek olan yeni dijital para projesi olan, Dijital Para Elektronik Ödeme (DCEP) sistemi ve ‘Dijital Yuan’; birçok hükümete de ilham veriyor.

DCEP, gerçekten de Çin’in resmi para birimi olan yuanın dijital versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

“Bir gün dünyada herkes DCEP’i kullanacak” diyen Guo, DCEP’in küresel bir para birimi hedefine inandığını söylüyor. Guo DCEP’in başarılı olacapını zira Çin’in dışında yaşayan 39 milyon Çinli olduğunu ve eğer ülkeyle bağlantıları sürüyorsa DCEP kullanacaklarını belirtti. Böylece DCEP’in uluslararası bir para birimi haline gelebileceğini savundu.

Öte yandan, para biriminin gelecekteki başarısı bakımından hala şüphe duyanlar var. Ayrıca Çin’in bu hamlesinin vatandaşlarını gözlem altında tutmak için olduğunu düşünenler de yok değil.

Çin nihayetinde DCEP’i bu yılın sonlarında kullanıma açacak gibi görünüyor. Yine de Çin Merkez Bankası (Çin Halk Bankası) kesin bir tarih vermekten kaçındı.DCEP yalnızvca belirli şehirlerde denenecek ve kullanıma açıldığında ise elektronik cüzdanları banka kartlarına bağlamak ve para transferi yapmak gibi birçok özelliğe olanak tanıyacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner