Yükleniyor...

Binance, Bybit ve eToro Tarafından Delist Edilen Terra’ya (LUNA) Ne Olacak?

Bazı projeler ayı piyasasından diğerlerinden daha ciddi şekilde etkilendi.

luna ust delist

Bazı projeler ayı piyasasından diğerlerinden daha ciddi şekilde etkilendi. Bununla birlikte, hiçbir kripto para, Terra ekosisteminin yönetim token’ı olan LUNA’nın katlandığından daha büyük bir zorluğa katlanmadı.

Ani ve hızlı düşüşü nedeniyle Binance şu anda kripto paradan kurtulmaya çalışıyor. Binance’e göre, UST yazı yazılırken 0.132 dolardan işlem görüyordu. Ayrıca bu olayların ardından önceki gün Bitcoin (BTC) 27.000 doların altına düşerek 16 ayın en düşük seviyesine ve Ethereum (ETH) Temmuz 2021’den bu yana ilk kez 2.000 doların altına geriledi.

Dünyanın en büyük kripto para borsası, Tether (USDT) marjlı Terra (LUNA) vadeli işlem sözleşmelerini, fiyatta yaklaşık yüzde 100’lük bir düşüşün ardından, kripto topluluğuna milyonlarca dolara mal olacağını açıkladı. Binance’in delist hakkında tweet atmasından yaklaşık iki saat sonra Terra, yeniden etkinleştirmeden önce dolaşımdaki 34 milyar LUNA arzını durağan halde bırakarak tüm ağını kapattı.

Binance, çapraz ve izole marj eşleşmelerini kaldıracağını, BUSD peri dışında spot ticaret çiftlerini. kaldıracağını ve böylece popüler kripto para birimini terk edeceğini duyurdu. Perşembe günü yayınlanan bir blog gönderisinde Binance, LUNA/USDT kalıcı sözleşmeleriyle ilgili “ihtiyati tedbirler” alacağını ve fiyatının 0.005 USDT’nin altına düşmesi durumunda pariteyi listeden çıkarmayı planladığını duyurdu. Çarşamba günü borsa, LUNA bağlantılı sözleşmeler için kaldıraç ve marj seviyelerini değiştirerek, 50.000’in altındaki pozisyonlar için maksimum kaldıraç oranını 8x olarak belirledi.

İşlem hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance’in kararı, çok fazla yatırımcıyı etkiliyor.

Kurtarma Stratejisi

Terraform Labs CEO’su Do Kwon, UST ve LUNA için bir kurtarma stratejisi sundu. Kwon, algoritmik stablecoin miktarını azaltmak ve 1 dolarda stabilize etmek için UST’nin büyük ölçüde imha edilmesini tavsiye etti. UST, LFG konseyinin kurtarma taktikleriden sonra 0,60 dolar geri kazandı. LFG, sabit parayı yeniden kurmak için algoritmik stablecoin’i hızla yaktıkça, UST fiyatı bir gecede %48.5 arttı. Ama bu kazanımlar daha sonra tekrar kaybedildi. Kurul, token sahiplerine bir teklifte, yaklaşık 690 milyon dolara eşdeğer 1 milyar UST yakma önerdi. Muazzam UST yakımı, dolaşımdan kaldıracak ve TerraUSD’nin satış baskısını azaltacaktır. Fakat şu an olumlu herhangi bir durum yok.

Bu arada delistler de devam ediyor. Bybit LUNA/BTC’yi listeden çıkardı ve kripto için vadeli işlem ticareti ve kaldıracı olmayan eToro, LUNA/USD’den kurtuldu.

Twitter’daki kaynaklara göre, Crypto.com da LUNA’yı delist etti ve para çekme işlemlerini durdurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner