Yükleniyor...

Binance Soruşturması Devam mı Ediyor?

Reuters’ın yaptığı habere göre ABD Adalet Bakanlığı’nın 2020’de Binance’e yönelik açtığı soruşturma halen devam ediyor.

Reuters’ın yaptığı habere göre ABD Adalet Bakanlığı’nın 2020’de Binance’e yönelik açtığı soruşturma halen devam ediyor.

Binance Soruşturması Devam mı Ediyor?

Reuters’ın yaptığı habere göre ABD Adalet Bakanlığı’nın 2020’de Binance’e yönelik açtığı soruşturma halen devam ediyor. Yapılan habere göre konu hakkında bilgisi olan kaynaklar ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı savcıların, Binance’in kara para aklamaya yönelik eylemlerde bulunup bulunmadığını araştırdığını söyledi. Savcılar yaptığı araştırmada şirketin Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal edip etmediğini tespit eedecek. Daha önce bu yasanın ihlal edilmesiyle ilgili olarak kripto para borsası BitMEX yöneticileri de yargılanmıştı. Savcılar, ilgili döneme ait Binance CEO’su Zhao da dahil 13 üst düzey yöneticinin mali kayıtlarını göndermesini talep etti. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Binance Baş İletişim Sorumlusu Patrick Hillman: “Dünyanın birçok ülkesindeki düzenleyiciler, kripto endüstrisini daha iyi anlamak adına büyük kripto para borsalarıyla temas halindeler. Bu, düzenlemelere tabi olan her kuruluş için standart bir süreçtir. Ülke otoritelerinin taleplerini değerlendirmek için kurumlarla uyumlu bir şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

CZ’den Açıklama Geldi

Banka Gizliliği Yasası’nın ihlal edilmesinin dışında Binance hakkında ortaya atılan başka bir iddia daha bulunmakta. Bu iddia da Binance’in gizli bir şekilde Çin hükümetine bağlı olarak çalıştığına yönelik söylemler. Bu söylentilerin de ortaya çıkmasının ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao bir açıklamada bulundu. Zhao yaptığı açıklamada:” Binance’in bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluk, bizim Çin’de bir suç örgütü olarak atfedilmiş olmamızdır. Aynı zamanda, batıdaki muhalefetimiz bizi bir Çinli şirket olarak göstermeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. Zhao, bu teorilerin kendisinin ve birkaç Binance çalışanının Çinli olmasından kaynaklı olarak ortaya çıktığını ve bu durumun Binance’i hedef haline getirdiği görüşüne sahip. 

2020’de Ne Olmuştu?

Peki ABD Adalet Bakanlığı 2020’de Binance’e neden soruşturma açmıştı? ABD Adalet Bakanlığı ve Milli Gelirler Dairesi, kara para aklama iddiası ve vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla Binance platformuna soruşturma açmıştı. Bu soruşturmanın ardından Binance sözcüsü Jessica Jung, şirketin tüm yasal yükümlülüklerini ciddiyetle ele aldığını ve regülatörlerle temas halinde bulunulduğunu belirtmişti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner