Yükleniyor...

Bitcoin, Altın Karşısında 3 Kat Değer Kazandı

Mart ayındaki piyasa erimesinden bu yana Bitcoin'in fiyatı altın karşısında üç kattan fazla arttı.

bitcoin altin karsisinda uc kat deger kazandi

Mart ayındaki piyasa erimesinden bu yana Bitcoin’in fiyatı altın karşısında üç kattan fazla arttı. Uzmanlar, koronavirüs salgını ve büyük bir kurumsal yatırımcı akını, kripto paraya büyük bir itici güç verdi. Bitcoin benimsenmesi bugün “parabolik ivme” kazanmış durumda.

Koronavirüs salgını, Mart ayında küresel bir pazar erimesini katalize ettiğinden, XE gibi bazı grafik platformlarına göre, Bitcoin’in altınla kıyaslandığında fiyatı sadece toparlanmakla kalmadı, üç kattan fazla arttı.

Bu “dijital altının” şu anda geleneksel olanı açık ara geride bıraktığını gösteriyor. Ama durum neden böyle?

Bitcoin Doğrudan Altınla Karşılaştırılabilir mi?

Bitcoin borsası CEX.IO’nun genel müdürü Konstantin Anissimov, Bitcoin ve altının piyasa performansını sadece fiyat hareketleri açısından karşılaştırmanın doğru olmadığını belirtti. Örneğin, Bitcoin 19 Şubat – 13 Mart arasında %58.4 kaybederken, altın 9 Mart ile 20 Mart arasında yalnızca %14.6 düştü.

Ancak, 2020’nin başından bu yana her iki varlığın fiyat hareketine bakarsak, Bitcoin’in %450 büyüdüğünü ve altının yalnızca %50 arttığını göreceğiz. Bu nedenle, yüzde büyüme açısından Bitcoin’in yıl boyunca altından çok daha başarılı bir varlık olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Böylesine sert bir büyümenin arkasındaki nedenlerden birinin koronavirüs salgınının ikinci dalgası olduğunu ekledi. Anissimov, Ekim ayında küresel karantinaların yeniden canlanmasından bu yana, Bitcoin bir hedge varlık ve enflasyona karşı koruma aracı olarak giderek daha fazla geleneksel yatırımcı ve yüksek net değerli piyasa katılımcılarını çekmeye başladı.

https://twitter.com/blockfolio/status/1334298505616236544?s=20

Bu haftanın başlarında, finansal TV kanalı Real Vision’ın CEO’su Raoul Pal, USD, altın ve Bitcoin arasında bölünmüş olan portföyünü değiştirmeye karar verdi ve tüm altın varlığı ile Bitcoin ve Ethereum aldı.

“Ben bir makro yatırımcıyım, bu yüzden riske göre ayarlanmış en iyi getiriyi arıyorum ve Bitcoin temelde diğer tüm varlıkların önündeydi. Üstelik altını da olabildiğince uzun süre tuttum sanki ne anlamı var?”

Kurumsal Yatırımcılar Akın Ediyor

Bu duygu, merkezi olmayan borsa Tokenlon’un büyümeden sorumlu müdürü Lucas Huang tarafından yeniden ifade edildi. Kurumsal yatırımcıların ilgisindeki artışının temel nedeninin ise Bitcoin’in altından çok daha iyi performans göstermesi olduğunu söyledi. Özellikle de değerli metale benzer birçok özelliğe sahip olduğu için.

Kurumsal yatırımcılar, Bitcoin’in sınırlı arz gibi altına benzer özelliklere sahip olduğunu fark ettiler. Ancak yeni ve çoğunlukla spekülatif bir varlık olarak ortaya çıkan Bitcoin, oldukça uzun bir yol kat etti ve 2020’de daha yerleşik hale geldi. Ne kadar ‘geleneksel’ yatırımcı satın alırsa, Bitcoin o kadar yerleşik hale geliyor.

Birçok kurumsal yatırımcı, son aylarda Bitcoin piyasalarına giderek daha fazla girdi. Bu büyüme, müşterileri büyük ölçüde kurumlardan oluşan dijital para varlık yöneticisi Grayscale’in elinde tuttuğu Bitcoin miktarından görülebilir. Nexo’nun yönetici ortağı Antoni Trenchev şunları söyledi:

“Tekrar tekrar söylediğim gibi, odadaki diğer zeki insanlara -dünyanın Drunckenmiller’larına- Bitcoin’in altın kıyasla mükemmel olan performansı için teşekkür etmeliyiz. BTC ile ilgili bir şeyleri kaçırdıklarını kabul etmeye başlayan “Ray Dalios” bile katkıda bulundu.”

Avrupa blokzinciri odaklı bir girişim fonu olan Eden Block’un kurucusu ve yönetici ortağı Lior Messika, dünya çapındaki salgının ve küresel ekonomik sıkıntıların 2020’de Bitcoin üzerinde yarattığı olumlu etkiyi vurguladı.

“Altın, kurumsal yatırımcıların tahsisinde uzun süredir temel stratejik bir varlık olmuştur ve genel olarak yönetim kurulu genelinde portföy riskinden korunma için kullanılmaktadır. Amerikan ekonomisinin COVID-19 sağlık krizi tarafından ciddi şekilde zayıflatıldığı ve tek bir yılda basılan tüm USD’nin yaklaşık %22’ye ulaştığı mevcut durumda, altın ve daha da önemlisi Bitcoin gibi varlıklar  değerlerinin çarpıcı bir şekilde artırdı.

Hem altın hem de Bitcoin aynı yörüngeyi paylaşırken, “Bitcoin’i muazzam performansının büyük ölçüde gelişmesi ve nispeten daha düşük piyasa değerine sahip olması nedeniyle olduğunu” ekledi.

Bu nedenle, daha fazla yatırımcı, Bitcoin’in taşınabilirlik, takas edilebilirlik, kıtlık ve bölünebilirlik gibi altın benzeri özelliklerinin fizikselliğe veya merkezi taraflara bağlı olmadığını fark ettikçe, “hareketin genişlemeci doğası parabolik ivme kazanıyor”.

Merkezileştirilmiş ekonomilere olan küresel inanç azalmaya devam ettikçe ve riskten korunma ihtiyacı daha belirgin hale geldikçe, Bitcoin’in fiyat hareketlerinin altın ile benzer hale gelmesini bekliyorum” dedi Messika.

“Her şey göz önüne alındığında, Bitcoin hiçbir zaman gerçek bir küresel bir pazar olmak için daha iyi bir konumda olmamıştı.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x