Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) balinaları büyük oynuyor!

Bitcoin (BTC) opsiyon açık pozisyonları rekor seviyeye ulaşırken kurumsal yatırımcıların ilgisi de giderek artıyor.

Fotoram.io 95

Bitcoin (BTC) opsiyon açık pozisyonları rekor seviyeye ulaşırken kurumsal yatırımcıların ilgisi de giderek artıyor.

Bitcoin opsiyon açık pozisyonları benzeri görülmemiş bir dönüm noktasına ulaşarak bugün itibariyle 20,5 milyar dolara yükseldi. Bu dikkate değer başarı, kurumsal yatırımcıların kripto para endüstrisne olan katılımın artışta olduğunu ifade ediyor. Vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak, BTC opsiyonları önceden belirlenmiş vade sonu fiyatlarıyla birlikte gelir ve yatırımcıların beklentileri ve piyasaların duyarlılığı hakkında değerli bilgiler sunar.

Bitcoin opsiyon piyasasının ön sıralarında yüzde 90 gibi etkileyici bir pazar payına sahip olan Deribit yer alıyor. Borsada şu anda 26 Ocak’ta sona erecek opsiyonlar için 2,05 milyar dolarlık önemli bir açık pozisyon bulunuyor. Ancak, 26 Ocak tarihine yaklaştıkça bu opsiyonlarda büyük bir volatilite olabileceğinin altını çizmekte fayda var. Bununla birlikte, bir spot borsa yatırım fonunun (ETF) düzenleyici onay alması ihtimaliyle daha önce bir kenara bırakılan yükseliş opsiyonları yeniden sisteme dahil oluyor.

b95338f3 d6b0 439b 9d39 b4f7ccdf2df4

Opsiyonlara dair ayrıntılı bilgiler şaşırttı!

Şimdilik 26 Ocak’ta sona erecek olan 54.000 dolarlık alım seçeneği 0,02 BTC’den işlem görüyor, bu da mevcut piyasa fiyatlarında 880 dolara eşdeğer. Bu seçenek, alıcının kazanç sağlaması için önümüzdeki 49 gün içinde Bitcoin’in değerinde yüzde 25’lik bir artış gerektiriyor. Satıcıların, opsiyon priminden gelir elde ederken BTC vadeli işlemlerini kullanarak pozisyonlarını koruyabilmeleri ve bu ticaretle ilgili algılanan riskin bir kısmını azaltabilmeleri dikkat çekiyor.

Analistler, Deribit’teki 50.000 dolarlık alım opsiyonlarından kaynaklanan 250 milyon dolarlık açık pozisyonun önemini vurguladı. Mevcut fiyatı 44.000 Dolar olan bu opsiyonların toplam değeri 8,8 milyon Dolardır. Düzenleyicilerin spot ETF planlarına yeşil ışık yakması durumunda bu değerlemede önemli bir büyüme yaşanabilir. Fakat bu 50.000 dolarlık alım opsiyonunu alıcıların bunları yükseliş stratejileri için kullanmayı düşünüp düşünmedikleri belirsizliğini koruyor.

Açık pozisyonların yüzde 20’sinden azını oluşturan 70.000 ile 80.000 dolar aralığındaki alım opsiyonlarına yönelik nispeten mütevazı talep, boğalar arasında coşku eksikliğine işaret ediyor. Riski 285 milyon dolar olan bu opsiyonların değeri şu anda sadece 1,2 milyon dolar. Karşılaştırıldığında, 29 Aralık’ta süresi dolacak olan 60.000 dolar ve 65.000 doarlık alım opsiyonlarının açık faizi 250 milyon doları buluyor.

Satım opsiyonlarına dönersek, yatırımcılar Ocak ayı sonuna kadar kendilerini hazırlamış gibi durıyor. Opsiyonların yüzde 97’si 42.000 dolar veya daha düşük seviyelerde yer alıyor. Mevcut fiyat gidişatı önemli bir tersine dönmediği sürece, satış opsiyonlarına yönelik 568 milyon dolarlık açık pozisyon, kasvetli beklentilerle karşı karşıya kalabilir. Bununla birlikte, satım opsiyonlarının satışı, yatırımcılara belirli fiyat seviyelerinin üzerinde Bitcoin’e olumlu bir şekilde maruz kalmaları için bir araç sunabilir, ancak kesin etkiyi tahmin etmek hala zor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner