Yükleniyor...

Bitcoin Fenomenleri

Bitcoin Fenomenleri

Bitcoin’in son yıllarda bu denli geniş çapta yaygınlaşması, şüphesiz “Bitcoin Fenomenleri” nin büyük destekleri sayesinde oldu. Kendisini Bitcoin topluluğuna adayan ve her fırsatta Bitcoin’i insanlara anlatmak ve öğretmek için çaba sarfeden fenomenler, takipçilerine her zaman büyük önem gösterdiler.

“Bitcoin Fenomenleri” olarak adlandırdığımız bu isimler, aşağıda bahsi geçen kişilerden çok daha fazla da olsa; biz sizlere Bitcoin’i anlamanız ve gelişmeleri takip edip, önemli isimlerin konu hakkındaki fikirlerini edinebilmeniz için kimleri takip etmeniz gerektiğini liste halinde sunacağız.

Haydi başlayalım…

Andreas Antonopoulos

Andreas Antonopoulos

Nam-ı değer “Bitcoin Hocası”… Antonopoulos, vaktinin büyük bir çoğunluğunu Bitcoin’i anlatmaya ve onu öğretmeye adamış bir uzman. “Mastering Bitcoin” isimli kitabı ile insanlara Bitcoin’i öğretmeyi amaçlayan ve katıldığı bir çok toplantıda soruları en anlaşılır şekille cevaplayan Antonopoulos, “Bitcoin Fenomenleri” arasında takip edilmesi gereken olmazsa olmaz kişilerden.

Winklevoss Kardeşler

Winklevoss Kardeşler

Aslında Winklevoss kardeşleri hepimiz Facebook’tan tanıyoruz. Bitcoin ekosisteminde ise çok büyük etkileri olan ve en son Bitcoin’in NASDAQ’ı olarak tarif edilen Gemini’yi kuran kardeşler, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada tüm Bitcoinlerin %1’lik kısmını ellerinde bulundurduklarını belirtmişlerdi. Winklevoss’tan bir alıntı yapmak gerekirse: “Bitcoin, Facebook’tan daha büyük olacak.”

Tim Draper

Tim Draper

US Marshals’ın Silk Road sitesinden ele geçirdiği Bitcoinlerin ilk açık artırmasında 30.000 BTC, ikinci açık artırmada ise 2.000 BTC satın alan ünlü VC Tim Draper, Bitcoin ekosisteminde takip edilmesi gereken önemli isimlerden biri. Kendisi gibi girişim sermayedarı olan oğlu Adam Draper da, Boost VC isimli girişim hızlandırma programında Bitcoin ile ilgili girişimlere odaklanıyor.

Sam Onat Yılmaz

BitAngels’ın kurucu ortağı olarak tanıdığımız ve “Coinkolik Röportajlar” serisinin ilk röportajını yaparak katkı sağlamış olan Sam Onat Yılmaz, Bitcoin ve kriptopara ekosisteminde takip edilmesi gereken kişilerden. Yılmaz, şu anda DApps (Decentralized Applications Fund) şirketinde yönetici ortağı olarak görev yapmakta.

Ben Lawsky

Ben Lawsky

NYSDF’nin (New York Finansal Hizmetleri Departmanı) Bitcoin yüzü olarak tanınan Ben Lawsky, BitLicense düzenlemelerinin başında olan isim. Bitcoin endüstrisinde gerçekleştirilecek olan düzenlemeler ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdüren Ben Lawsky, “Bitcoin Fenomenleri” arasında yerini almayı başarıyor.

Roger Ver

Roger Ver

“Bitcoin Jesus” takma ismini, Bitcoin girişimlerine yaptığı destek ve melek yatırımlar ile haketmeyi başaran Roger Ver, şu anda Blockchain.info’da iş geliştirmeden sorumlu olarak çalışmakta. Blockchain.info, LUXSTACK, BitPay, Kraken, Purse.io ve bir kaç tane daha şirketin melek yatırımcıları arasında bulunan Roger Ver, Bitcoin’in tanınması için Antonopoulos kadar özveri ile çalışan ve takip edilmesi gereken isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gavin Andresen

Gavin Andresen

Gavin Andresen’in Bitcoin yazılımına “core developer” olarak yaptığı katkıların yadsınamayacağını söylemeden geçmeyelim. Şu anda Bitcoin Foundation’da “chief scientist” olarak görev yapan Andresen, Bitcoin yazılımında 62.000 satır kod ekleyip, 76.000 satır kod sildiğinden bahseder. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Bitcoin ile ilgili çalışmalarını ardında bırakırken, yerini Gavin Andresen’e bırakmıştı.