Yükleniyor...

Bitcoin’in Gizemli Yaratıcısının Ortaya Çıkması için Geri Sayım Başladı!

Henry Ford, otomobil endüstrisinin babasıydı ve Steve Jobs akıllı telefonlarla bir akım başlattı.

Bitcoin Satoshi Nakamoto

Henry Ford, otomobil endüstrisinin babasıydı ve Steve Jobs akıllı telefonlarla bir akım başlattı. 170 milyar dolarlık piyasa değerine sahip kripto para akımını başlatan Bitcoin’in babasının kim olduğu ise bilinmiyor. Peki, Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto kim ve nerede?

GotSatoshi.com web sitesi, Satoshi Nakamoto’nun gizeminin çözülmesi ve kimliğinin ortaya çıkması üzerine geri sayıma başladı. Site, geçtiğimiz hafta sonu kimin inşa ettiği ya da ne işe yaradığına dair hiçbir ipucu sunulmadan kullanıma sunuldu.

Satoshi Nakamoto Kim

Tek ipucu ise geri sayım sayacı. Bu sayacın bir aldatmaca mı yoksa gerçek bir geri sayım olup olmadığı şimdilik belirsiz.

Satoshi Nakamoto Kim?

Japonca takma adının arkasındaki erkek, kadın ya da grup on yıl boyunca isimsiz kalarak neredeyse imkansız olanı başardı. Bu dijital çağda oldukça büyük bir başarıydı. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuyla ilgili çok fazla teori var. Satoshi’nin gerçek kimliği Bitcoin’in neden yaratıldığının kilidini açmak için önemli bir anahtar.

Kripto para biriminin white paper’ında BTC’den eşler arası para sistemi olarak bahsediliyor. Bazıları böylesi mükemmel bir tasarımının yalnızca CIA, NSA veya başka bir devlet birimi tarafından inşa edilebileceği görüşünde.

Bitcoin’in yasadışı para ticaretinin takip edilmesi için oluşturulmuş bir para birimi olduğu düşüncesi de bulunuyor. Bu nedenle Satoshi maskesinin arkasındaki kişi veya grubun isimsiz kalması gerekiyor ki uyuşturucu kartelleri ve silah tüccarları gibi bazı korkunç kişilerce ulaşılabilir olmasınlar.

Craig Wright gibi bazı isimler ise kendilerini Bitcoin’in mucidi olarak ilan ettiler. Elbetteki bu onları “Sahte Satoshi” olmaktan öteye götürmedi.

Nisan ayında virüsten koruma yazılımı girişimcisi John McAfee ve Bitcoin SV şirketinin sahibi Craig Wright, iddialara, hakaretlere ve hatta davalara el atarak Bitcoin’in gizemli yaratıcısının kim olduğunun tekrar tartışılmasının fitilini ateşlediler.

John McAfee, gerçek Satoshi Nakamoto ile konuştuğunu söylerken, Wright uzun süredir Satoshi’nin kendisi olduğunu söylüyor. Bu tür iddiaların birçoğunun kanıtı yok ve Satoshi konusunun tekrar ve tekrar gündeme getirmekten başka bir işe yaramıyor.

16 Nisan’da attığı bir tweet’inde McAfee şunları söylemişti:

Satoshi’nin gerçek kimliğini bilen birçok kripto bağımlısı var. Sizi temin ederim, %100, bu Craig Wright değil.

McAfee daha sonra Satoshi’nin gerçek kimliğini ortaya çıkaracağının sözünü verdi:

Şimdiye kadar Satoshi’nin kimliğini sakladım. Kimliğini açıklamanın zamanı geldi. Sahtekarlar onun kendileri olduğunu iddia ediyor, onu aramak için zaman ve enerji harcıyoruz. Bu bir israf. kendini gösterinceye kadar, her gün, Satoshi’nin kimliğiyle ilgili bazı bilgiler paylaşacağım ya da onun kimliğini açıklayacağım.

Ancak kısa bir süre sonra McAfee, Satoshi Nakamoto’nun kimliğini açıklamaması yönünde avukatının gönderdiği bir belgeyi paylaştı:

Asıl konumuz olan Gotsatoshi.com’a geri dönelim. Yeni site, Nakamoto’yu anonim olarak ortaya çıkartmanın bir yolu olabilir mi? Yoksa gündemi değiştirmek için bir aldatmaca mı? Yanlış kişiyi Satoshi olarak suçlamak gibi… Böylece gerçek Bitcoin mucidi huzura kavuşabilir, medyadan ve düzenleyici incelemelerden uzak kalabilir.

Geri sayım CoinDesk’in Konsensus 2019’una denk geliyor gibi görünüyor. Bu, dünyanın en büyük Blockchain konferanslarından biri ve Gotsatoshi.com bir PR ekibinin dikkat çekmek için yaptığı çalışmanın bir parçası olabilir.

Gerçek Satoshi Nakamoto şimdilik bir hayalet. 2018 yılında BitMEX’in yaptığı çalışmaya göre yaklaşık 700.000 Bitcoin sahibi, dünyanın en zengin 90. kişisi. Sahibi olduğu iddia edilen cüzdandan hiçbir Bitcoin harcaması yapmamış olması ise akıllara onun öldüğü iddiasını getiriyor.

Gotsatoshi.com’un geri sayım sayacı sıfıra doğru gidiyor. Bakalım sonunda ne olacak, hep birlikte bekleyip göreceğiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x