Yükleniyor...

Bitcoin için yön yukarıya mı? Koşullar pozitif

Binance'in hukuksal süreçleri ve Bitcoin spot ETF akışı, Bitcoin (BTC) için yükselişi tetikleyebilir.

BTC fiyat analizi

Binance’in hukuksal süreçleri ve Bitcoin spot ETF akışı, Bitcoin (BTC) için yükselişi tetikleyebilir.

Kripto piyasası son günlerde yaşanan süreçlerden dolayı yol ayrımında olabilir. Binance, geçtiğimiz gün sansasyonel bir şekilde gündeme düştü. Binance ve ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) uzlaşmaya vardığı bildirildi. Bu uzlaşma sonucunda, Binance kara para suçlamalarını ve 4,3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti. Binance CEO’su CZ de görevinden istifa ederek 175 milyon dolar kefalet ödedi.

20 Kasım tarihinde ise BlackRock Bitcoin spot ETF konusunda SEC ile görüştü. Bitcoin spot ETF’lerin hazırlıklarının sürdüğü bugünlerde, Binance sorununun çözüme varması pozitif yorumlandı. Ayrıca BTC, geçtiğimiz gün 37.850 bin dolara yükselerek ana dirence yaklaştı.

Bitcoin BTC grafik

Bitcoin (BTC) yakın zamanda 38 bin doları test edebilir

Kripto piyasasında şartlar pozitif kalmaya devam ediyor. Binance gündemi büyük sarsıntı yaratsa da uzun vadede olumlu yorumlandı. Binance’in nihayet ABD ile uzlaşması ve CZ’nin sorumluluk alarak görevi bırakması gözleri BTC’ye çevirdi. Ayrıca diğer taraftan Bitcoin spot ETF onayının da her an gelebilecek olması boğa beklentisini pekiştirdi.

Binance’in kripto piyasasındaki pazar hakimiyetinin yüksek olması, ABD ile uzlaşma sonrası BTC ETF’lerinin önünü açabilir. ABD’de peş peşe ETF onayları gelebilir. Bu nedenle BTC, pozitif fiyat yapısını bozmadı.

BTC grafik analizi

BTC grafiğine bakıldığında, olası pozitif haber akışlarının etkisiyle 38 bin dolar direnci tekrar test edilebilir. Büyük satış baskısının söz konusu olacağı 38.000 dolardan red gelmezse şiddetli kırılım ortaya çıkacaktır. Bu durumda BTC, 38.000 doları hızlı bir şekilde aşabilir. BTC’nin 38.000 doların üzerinde kalıcılık sağlaması ise sonraki direnç noktası olan 39.913 doların test edilmesini sağlayabilir. 39.913 dolar, majör direnç noktalarından birisi olarak biliniyor. Bu bölgenin aşılması BTC’yi psikolojik fiyat bölgesi olan 40.000 dolara itebilir. Ancak BTC, 40.000 dolarda sert bir satış yiyebilir ve geri çekilebilir. BTC, 40.000 dolara yaklaştığında ETF haberleri gibi gündeme büyük bir haber akışı düşerse kırılım da gelebilir. Bu bölge, piyasa koşullarıyla doğrudan ilişkili olarak test edilebilir.

Diğer taraftan BTC, piyasa koşullarının değişmesi halinde düşüş yaşayabilir. BTC’de ortaya çıkacak düşüş, 36.863 dolarda yer alan destek noktasının test edilmesini sağlayabilir. Halen daha alıcı çekebilecek potansiyele sahip olan 38.863 dolar kırılırsa, fiyat kısa sürede 35.958 dolara inebilir. BTC’nin diğer destek noktaları ise 35.250 dolar ve 34.000 dolar olacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner