Yükleniyor...

Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi “Satın Alma” Sinyali Veriyor!

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasası için zor bir haftaydı ve birçok kripto para birimi önemli oranlarda değer kaybetti.

Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasası için zor bir haftaydı ve birçok kripto para birimi önemli oranlarda değer kaybetti. Arcane Research’ın yayınladığı bir rapora göre, en büyük on kripto para birimi ortalama yüzde 10 civarında değer kaybederken, Ethereum gibi büyük dijital varlıklar 2019’daki toplam kazancının yüzde 95’ini kaybetti. Her ne kadar Bitcoin’in performansı kripto para piyasasının geri kalanından daha iyi olsa da 17 Aralık’da 7.000 doların altına düşerek 6.400 dolar seviyesine kadar geriledi.

Raporda, Bitcoin’in değer kaybettmesinin yanısıra, gerçek işlem hacminin Haziran ayının başından bu yana düşüşe eğiliminde olduğu belirtiliyor. Bu noktada dünyanın en büyük dijital varlığının Mayıs ayında büyük bir boğa koşusunun ortasında olduğunu ve aynı zamanda pek çok yatırımcının Nisan-Haziran ayları boyunca Bitcoin’e yöneldiğini belirtmek gerekiyor. Bu durum Bitcoin’in işlem hacminin yüksek oranda şişmesine neden oldu.

Bitcoin İşlem Hacmi

Yukarıdaki grafiğe bakıldığında, Bitcoin’in Haziran ayının başında yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından 7 günlük ortalama işlem hacminin yüzde 88 oranında azaldığı ve yatırımcıların 2019 ortalarında olduğu kadar aktif olmadıkları görülüyor.

Korku ve Açgözlülük EndeksiAşırı derecede düşüş gösteren diğer bir önemli gösterge de Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi oldu. Bu haberin kaleme alındığı sırada endeks, aşırı korku sinyali veriyordu. Aşır korku sinyali, yatırımcıların endişeli olduğuna dair bir sinyaldir ve bu sinyal ağırlıklı olarak bir satın alma fırsatı olarak değerlendirilmektedir. Kasım ayının büyük bir kısmında ise endeks “korku” sinyali veriyordu. Sinyale beklenildiği gibi refleks verilecek olursa, birçok yatırımcı önümüzdeki birkaç hafta boyunca Bitcoin’e yatırım yapabilir ve bunun sonucunda Bitcoin fiyatının önemli ölçüde yükseldiği görülebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner