Yükleniyor...

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, merkeziyetsiz bir kripto para birimidir.

bitcoin

Bitcoin, merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi tarafından 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. İlk kripto para birimi olarak kabul edilmektedir. Kısaltması BTC’dir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dijital para birimi olan Bitcoin, küresel piyasalarda dolar ve euro gibi reel para birimlerine alternatif olarak bilinmektedir. Bitcoin’den sonra ortaya çıkan tüm dijital paralara ise altcoin adı verilmektedir. En popüler altcoinler arasında Ripple, Litecoin, Ethereum ve Tron yer almaktadır.

Dijital paralar blockchain sistemine dayanmaktadır. Blockchain, bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya güvenli bir şekilde coin aktarımını sağlamaktadır. Blockchain kırılamaz bir sistemdir. Bitcoin’leri dijital cüzdanınıza gönderebilir ve siz de başkalarına Bitcoin gönderebilirsiniz.

Bitcoin’in en önemli özelliği merkeziyetsiz olmasıdır. Yani merkez bankaları da dahil olmak üzere hiçbir devlet kurumu tarafından yönetilmemektedir. Bitcoin döviz hareketlerinden etkilenmez. Değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirlemektedir. Yatırımcıların kimlikleri gizli tutulmaktadır.

Blockchain sistemi sayesinde yapılan bütün işlemler kayıt altındadır. Blockchain sistemi çıktığından beri güvenlikle ilgili bir problem yaşanmamıştır. Bitcoinlerin tutulduğu cüzdanın şifresinin çalınması, bilgisayarın hacklenmesi gibi durumlar dışında sistemsel olarak güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

bitcoin 3

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın almanın en kolay yolu bir kripto para borsasına kayıt olmaktır. Bitcoin almak için ilk önce Binance gibi kripto para borsalarından birisine kayıt olunmalıdır. Daha sonra hesaba bakiye yükleyip Bitcoin alınabilmektedir.

Bitcoin satın almak için aşağıdaki adımlar doğrultusunda ilerleyebilirsiniz:

  • Kripto Para Borsasına Kayıt Olmak: Öncelikle bir kripto para borsasına kayıt olmanız gerekmektedir. Bu kripto para borsasının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Sonrasında borsa sizden çeşitli adımları tamamlamanızı isteyecektir. Borsaların kullanıcılardan kimlik bilgilerini istemesi zorunlu hale gelmiştir. Bunun için kayıt olmak istiyorsanız, kimlik bilgilerinizi, adresinizi ve istenilen diğer bilgileri vermek zorundasınız.
  • Hesabınıza Bakiye Yükleyin: Borsaya kayıt olduktan sonra diğer adım hesaba bakiye yüklemektir. Banka aracılığıyla havale ya da EFT yapabilirsiniz. Ya da kredi kartı aracılığıyla da hesabınıza bakiye yükleyebilirsiniz. 
  • Alım Satım Ekranına Gelin: Hesaba bakiye yükledikten sonra bilgisayardan yada telefondan giriş yapabilirsiniz. Sayfanın en alt ve orta kısmında alım satımlar kısmı olacaktır. Buraya tıklayarak BTC/USDT işlem çiftini seçmelisiniz. Daha sonra Bitcoin alım satımı yapabilirsiniz. BTC al butonuna tıkladıktan sonra, artık siz de Bitcoin sahibi olabilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x