Yükleniyor...

Bitcoin Son Dakika: Rusya’nın Ukrayna Saldırısıyla Beraber Piyasalar ve Bitcoin Düşüş Yaşamaya Devam Ediyor!

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının başlamasıyla beraber Bitcoin düşüş yaşamaya devam ediyor.

btc dusus bitcoin dusus rusya ukrayna

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasıyla beraber Bitcoin düşüş yaşamaya devam ediyor. Lider kripto para biriminin yanı sıra hemen hemen tüm önemli altcoin’ler kan ağlıyor.

Rusya’nın atağının ardından ABD ve dünya liderleri Rusya’yı kınamak için arka arkaya açıklama yaptı Putin’in eylemlerinin sert sonuçları konusunda uyarıda bulundular. Rus birlikleri, uluslararası kınama ve yaptırımları göz ardı ederek diğer ülkelerin herhangi bir müdahale çabasının “hiç görülmeyecek sonuçlara” yol açacağı konusunda uyarıda bulundu ve Ukrayna’ya tahmin edilen saldırılarını başlattı. Putin’in canlı yayında Ukrayna’nın “silahsızlaştırılmasını” tamamlamak için “özel bir askeri operasyon” ilan etmesinden sonra Bitcoin fiyatı hızla düştü.

CoinMarketCap verilerine göre, toplam kripto para piyasa değeri düşmeye devam ediyor. Piyasa değeri birkaç saat içinde 1.55 trilyon dolara geriledi. Bu kayıpların önemli bir kısmı, Rus saldırısının hemen ardından meydana geldi. Bitcoin, 30 dakikadan kısa bir sürede 37.000 dolardan 35.500 doların altına düştü. CoinGecko verilerine baktığımızda Bitcoin’in son 24 saatte %10 son 1 saatte ise %1 oranında düşüş yaşadığını görüyoruz. Bitcoin market cap yazının yazıldığı sırada 657.454.225.016 dolardı.

Elde edilen verilere göre kripto para piyasasında Vladimir Putin’in “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı saldırıların başlamasının ardından erken saatlerde 242 milyon doların üzerinde tasfiye yaşandı. Perşembe sabahı yapılan hamlelerin ardından son 24 saat içinde 411 milyon doların üzerinde tasfiye gerçekleşti. Yaklaşık 114.700 trader tasfiye edildi ve en büyük tek tasfiye emri OKX’te gerçekleşti.

Dünya Liderleri Açıklamalar Yapıyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres:

“Birliklerinizi insanlık davası için Rusya’ya geri çekin, Başkan Putin. Yüzyılın başından beri insanlık adına en kötü şey savaş. Bunun Avrupa’da başlamasına izin vermeyin.”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö:

“Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemlerini kınıyorum. Rusya’nın eylemleri Ukrayna’ya yönelik olmakla birlikte, aynı zamanda tüm Avrupa güvenlik düzenine yönelik bir saldırıdır. Ukrayna’ya karşı büyük bir şefkat duyuyoruz ve ülkeye yardımımızı artırmak için yöntemler arıyoruz.”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba:

“Putin, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir saldırı başlattı. Ukrayna’nın barışçıl şehirleri grevde. Bu bir saldırganlık savaşıdır. Dünya Putin’i durdurmalı. Harekete geçme zamanı geldi.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg:

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı, sayısız sivilin hayatını tehlikeye atan pervasız savaşına şiddetle karşı çıkıyorum. Bu, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir ve Avrupa-Atlantik güvenlik topluluğu için ciddi bir tehdittir.”

İngiltere’nin BM Büyükelçisi Barbara Woodward:

“Bugün, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’in kuruluş idealleri için ciddi bir an. Biz ve ortaklarımız, Rusya’nın eylemlerinin sonuçları olacağını açıkça belirttik.”

Küresel Piyasalar da Sorun Yaşıyor

Bu arada, sarsılan sadece kripto para piyasaları değil. Bugün ABD borsaları düzeltme bölgesine gerilemeye devam etti. Putin’in konuşması sırasında açık olan Asya piyasaları da tepki gösterdi. Nikkei %1 düşerken, Çin’in Hang Seng Endeksi %2’den fazla düştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner