Yükleniyor...

Bitcoin’deki Yükseliş Devam Edecek mi?

Yeni aya yükselişle başlayan ve bugünkü Asya oturumu sırasında 11.

Bitcoin Fiyatı 1

Yeni aya yükselişle başlayan ve bugünkü Asya oturumu sırasında 11.500 doları kıran Bitcoin, sabah saatlerinde 11.800 dolara kadar yükseldi ve son 24 günün en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

2019’da en yüksek 13.800 doları gören Bitcoin’in yılın zirvesini görmesi için yalnızca 2.000 dolar kalmış durumda. Yayın sırasında Bitcoin fiyatı 11.760 dolardan işlem görüyordu.

Bir süredir Bitcoin için 10.000 dolar seviyesi psikolojik bir direnç noktasıydı. 16 Temmuz’dan bu yana bu direnç noktasını kırıp bir türlü üzerine oturamayan Bitcoin Temmuz ayının sonuna kadar 9.200 dolar ila 10.000 dolar arasında konsolide oldu.

Bu sabah Asya piyasalarının açılmasıyla güzel bir ivme yaklayan öncü kripto para birimi, güçlü bir şekilde yükselişe geçerek hızlı bir şekilde 11.000 doları kırdı ve kısa bir süre sonra 11.500 doların üzerine oturdu.

Kripto para biriminin son 24 saatlik işlem hacmi 23.1 milyar dolara kadar çıkmış durumda. Bitcoin fiyatının yükselmesi sonrası kripto para piyasasının da büyük çoğunluğu yeşile büründü ve toplam piyasa değeri 310 milyar dolara geldi.

Yükseliş Devam Edecek mi?

Bazı analistlere göre Bitcoin 2019’daki tüm zamanların en yüksek seviyesini geçmeye son derece yakın. Hatta ilk Bitcoin yatırımcılarından Max Keiser’a göre Bitcoin bu hafta 15.000 doları görecek.

Bitcoin’deki bugünkü artışın Asya temelli olduğu, Çin Yuanı’ndaki görülen devalüasyondan kaynaklandığı artık hemen hemen kesinlik kazanmış durumda. Bu sabah Çin Merkez Bankası, ABD ile devam edecen ticaret savaşıyla başa çıkabilmek için Yuan/Dolar oranını 6.92 olarak belirledi. Uzmanlar bu savaşta nihayet döviz paritelerinin bir silah olarak kullanılmaya başladığını ifade ediyorlar.

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı Trump’ın Ağustos’un başında attığı tweet ile yeniden alevlendi ve ABD Başkanı 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ek gümrük vergisi getirdiklerini duyurdu.

Çin Yuanı’nın değer kaybetmesi sonrası Çin vatandaşları Bitcoin’e yöneliyorlar gibi görünüyor. Bu da doğal olarak Bitcoin fiyatının yükselmesine neden oluyor.

Analistlere göre Bitcoin’in yükselmesinin nedenlerin de birisi de Hong Kong’daki protestolar. Ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff, Twitter hesabı üzerinden “Eğer Çin bankalarında ve parasında, Hong Kong’da, Japonya Merkez Bankası’nda, ECB’nin aşağı doğru gidişinde ve bizim faiz oranlarımız ve paramız üzerindeki baskı sebebiyle neler olduğuna dikkat etmiyorsanız, bu (Bitcoin’de yaşanan fiyat artışı) izin için uyandırma çağrısı” değerlendirmesinde bulundu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x