Yükleniyor...

Bitcoin’de (BTC) Yükseliş Beklemek İçin 4 Neden

Bitcoin (BTC) fiyatı ivme kazandı ve yeniden 40.

bitcoinde btc yukselis beklemek icin 4 neden

Bitcoin (BTC) fiyatı ivme kazandı ve yeniden 40.000 doları aştı. Önde gelen kripto para platformlarından alınan zincir üstü verilere göre yükseliş beklemek için 4 sebep var. CryptoPotato’dan Jordan Lyanchev’in haberine göre:

Neden 1: Bitcoin/Stablecoin Oranı

CryptoQuant’tan alınan verilere göre, Bitcoin/stablecoin oranı osilatörü yükseliş bölgesine girdi. Bu ölçüm, tüm borsalarda depolanan Bitcoin sayısının sabit paraya oranını vurgular.

Analitik şirketi, bu metriğin “2019’dan beri mükemmel bir BTFD isabet oranına” sahip olduğunu söylüyor. CryptoQuant, borsalarda duran stablecoin’lerin Bitcoinlerin çok ötesine geçtiğinden ve daha fazla potansiyel satın almayı işaret ettiğinden “sadece başka bir satın alma sinyali oluşturdu” diyerek yükseliş yanlılarını teşvik etti.

bitcoinde btc yukselis beklemek icin 4 neden 1 1
Kaynak: CryptoQuant

Benzer şekilde çalışan Bitcoin Stablecoin Arz Oranının da son birkaç aydır düşüşte olduğunu belirtmekte fayda var.

Neden 2: Dip Sona Erdi mi?

Fidelity Investments Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer de BTC’deki son fiyat gelişmeleri hakkında görüş bildirdi. Aslında, 30.000 dolara doğru büyük fiyat düşüşünün aslında dip olduğuna inanıyor.

Timmer, BTC/USD grafiğini GS Retail Favorites Basket ile karşılaştırarak bu sonuca vardı. Tarih, ikisi arasındaki korelasyonun nispeten yüksek olduğunu gösteriyor, bu da Bitcoin’in Basket’ın performansını gerçekten taklit edebileceğini gösteriyor.

bitcoinde btc yukselis beklemek icin 4 neden 2
Kaynak: Fidelity

Neden 3: Şirketler Satın Almaya Devam Ediyor

Bazı haberler, kısa vadeli yatırımcıların son büyük düşüş sırasında BTC varlıklarını sattıklarını öne sürerken, MicroStrategy gibi diğerleri varlıklarını artırmayı sürdürdü. 

Michael Saylor’ın NASDAQ’ta listelenmiş olan yazılım şirketi, yeni bir hisse senedi teklifinden sonra lider kripto para birimine 1 milyar dolar daha ayırmayı planladığını açıkladı. 

En önde gelen BTC destekçileri arasında yer alan yönetici, portföylerinin %5’ini varlıkta tutmayı planlayanlara, kalan %95’inin “Bitcoin tarafından tedavülden kaldırılacağını” söyleyen bir tweet attı. 

Saylor ilginç bir şekilde, Paul Tudor Jones III’ten bahsediyordu ve COVID-19 salgını patlak verdikten bir yıl önce BTC’nin faydalarını özetleyen önde gelen hedge fon yöneticisi, dün CNBC’ye verdiği röportajda kripto para birimini bir kez daha övdü.

Jones bunu binlerce yıldır burada olan ve binlerce yıldır burada olacak olan matematikle karşılaştırdı. Sonuç olarak Jones, BTC varlıklarını portföyünün %5’ini temsil edecek şekilde artırmak istediğini söyledi. Bu neslin en başarılı yatırımcılarından birinden gelen bu tür övgüler gerçekten de bir yükseliş sinyali olarak görülebilir.

Neden 4: BTC Sahipleri HODL Yapmaya Devam Ediyor

Piyasayla ilgili haftalık incelemesinde Glassnode, varlıklarını belirli bir tarihten önce satın alan ve bunları satmayı ve hatta alıp satmayı reddeden yatırımcılar olan HODLer’ların rolüne değindi. Analitik firması “10 Ocak 2021’den önce tüm kripto para alıcılarını içeren” uzun vadeli sahipleri inceledi.

Glassnode’un aşağıdaki grafiği, erken boğa piyasasında çok büyük miktarda kripto para satın alındığı ve büyük ölçüde harcanmadan kaldığını gösteriyor. Ayrıca mevcut olgunlaşma oranı, geçtiğimiz ay gerçekleşen kapitülasyon sırasında çoğunlukla kısa vadeli sahipler tarafından satıldığını tahmin ettiğimiz 160 bin BTC’den çok daha yüksek olan ayda 400 bin BTC’nin üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. 

bitcoinde btc yukselis beklemek icin 4 neden 3
Kaynak: Glassnode

Bonus bir neden olarak Bitcoin ağındaki aktif cüzdanlar gösterilebilir. Bu aktivite tipik olarak BTC’nin fiyatı ile bağlantılıdır ve genel kural, blokzincirini kullanan daha fazla kullanıcının, daha fazla yükseliş performansının ortaya çıktığını öne sürer.

Aktif cüzdanlar, Haziran ayının başındaki en düşük 715.000’den bir milyonun biraz altına sıçradı. Hala Nisan ortasındaki en yüksek 1.4 milyonun oldukça altında (ilginç bir şekilde, BTC o dönem son ATH’sini gerçekleştirdi) ancak on günlük artış yine de yükseliş olarak kabul edilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner