Yükleniyor...

Bitcoin’de düşüş sürüyor: ETF’lerdeki BTC miktarı dikkat çekti!

Grayscale'in BTC satışı yaptığına yönelik iddiaların ortasında, ETF sağlayıcılarının elinde 27 milyar dolarlık BTC olması dikkat çekti.

etf btc 27 milyar dolar

Grayscale’in BTC satışı yaptığına yönelik iddiaların ortasında, ETF sağlayıcılarının elinde 27 milyar dolarlık BTC olması dikkat çekti.

Kripto para piyasası, spot Bitcoin ETF’lerin onaylanması ve işleme başlamasıyla birlikte düşüş yönlü trend’e girdi. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ETF’ler sonrası 40 bin dolara geriledi. BTC’nin yaşadığı düşüş, altcoin’lerde de panik havası yarattı. Kâr satışı yapmaya başlayan yatırımcılar, panik havasını tetikledi.

Grayscale’in Coinbase’e BTC aktardığı ve bu varlıkları nakite dönüştürdüğü yönündeki dedikoduların ortasında, ETF sağlayıcılarının elinde tuttu 27 milyar dolarlık BTC dikkat çekti.

ETF sağlayıcılarının BTC verileri korkutucu!

Lookonchain ve Ali Martinez’in yaptığı paylaşımlara göre, Grayscale ve BlackRock gibi spot Bitcoin ETF sunan şirketlerin elinde toplam 27 milyar dolarlık BTC bulunuyor.

etf btc

Zincir üstü veri sağlayıcısı Lookonchain, Grayscale’in web sitesini inceleyen Lookonchain, spot Bitcoin ETF sağlayıcısı şirketin elinde 566.973 BTC olduğunu ve bunların değerinin 23 milyar doları aştığını belirtti. Lookonchain, ETF’lerin onaylanmasından sonra Grayscale’in 52.227 BTC’yi portföyünden çıkardığını ifade etti. Bu BTC’lerin Coinbase’e taşındığı blokzincir işlemlerinden takip edildi. Ancak Grayscale’in Coinbase’e taşıdığı BTC’leri satıp satmadığı bilinmiyor. Kripto piyasası, nakit durumu nedeniyle Grayscale’in BTC’leri dolara çevirdiğini iddia ediyor.

Grayscale, ETF sağlayıcılar arasında en çok BTC tutan şirket konumunda. Coinbase’e düzenli olarak BTC transfer eden şirketin elindeki 23 milyar dolarlık BTC’yi nasıl değerlendireceği ise merak konusu.

Diğer ETF sağlayıcılarından BlackRock, 1,37 milyar dolara tekabül eden 33.431 BTC’ye sahip durumda. Trilyon dolarlık varlık yöneticisi Fidelity ise 1,02 milyar dolarlık 24.857 BTC bulunduruyor. Listenin dördüncü sırasında yer alan Bitwise ise 415 milyon dolarlık 10.152 BTC’ye sahip.

Kurumsalların ellerinde tuttuğu BTC miktarı kripto yatırımcılarını korkuttu. Özellikle Grayscale’in yaptığı BTC işlemleri, ilerleyen dönemde daha fazla satış baskısının oluşabileceğini düşündürttü. BTC, korku ve kâr satışı eşliğinde önemli bir destek noktası olan 40 bin dolara yaklaşmış durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner