Yükleniyor...

Bitcoin’de onchain verileri ekim ayına pozitif başladı!

Bitcoin 28,500 desteğini aşağı yönlü kırdıktan sonra kripto varlıklar da yaklaşık 45 gündür yatay bir banttan ayrılamadı.

bitcoin analiz

Bitcoin 28,500 desteğini aşağı yönlü kırdıktan sonra kripto varlıklar da yaklaşık 45 gündür yatay bir banttan ayrılamadı. Yukarı kırılım gelmedikçe Bitcoin buralarda hacimsiz olarak ilerlemeye devam edecektir. Her ne kadar makro düzeydeki faktörler ve kripto varlık regülasyonlarının eksikliği gibi, belirsiz alanlar olsa da onchain verileri incelerken bazı olumlu işaretlere rastlıyoruz.

3 aylık Bitcoin volatilite seviyesinin %1.59 gibi düşük seviyelere gerilediği görülüyor. Bu düşük volatilite seviyelerinin daha önceki döngülerde piyasanın dip seviyelerine yaklaştığını biliyoruz.

Buna etkisi en yüksek olan yatırımcılar, uzun vadeli Bitcoin tutan adresler olarak gözüküyor, Bitcoin arzının %76,09’unu LTH’ler ellerinde tutmaya devam etmektedir. Bu oranın tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması, yatırımcıların Bitcoin’e olan güvenlerinin arttığına ve olası ETF onayları gibi gelişmeler nedeniyle ellerindeki varlıkları satmaktan kaçındığına işaret ediyor. Bu, piyasadaki uzun vadeli bir perspektifin hüküm sürdüğünü ve yatırımcıların potansiyel büyümeyi beklediğini anlamına geliyor.

1lo
2lo

Kısa vadeli yatırımcılar, Ağustos ayından bu yana bekledikleri pozisyonlarda zarar yaşadılar; ancak 28 Eylül itibariyle pozitif bir getiri elde etmeye başladılar. Ortalama toplam maliyetleri ise 27.786 dolar civarında bulunuyor.

3lo

Borsa giriş çıkışlarına adres sayısı olarak baktığımızda ise, borsalardan Bitcoin çıkışı, Bitcoin girişinden 1.7M adres daha fazla.

4lo

Onchain veriler pozitif gözükse de, piyasalardaki likidite eksikliği, ETF’ler öncesi stablecoin regulasyonlarının henüz netleşmemiş olması gibi bir çok belirsiz gri alan mevcut.

Yakın takip edilmesi gereken 2 metrik ise, MVRV Ratio ve 111Dma’dır.

MVRV Ratio 1.25’ten destek alıyor olsa da, düşen trendi hala kıramıyor, düşen trendi kırabilirse yukarı yönlü 2 seviyesine giderek fiyatta bir yükselişe sebep olacaktır..

1.25 desteği aşağı yönlü kırılır ise 1 ve 0 değerleri arası kademeli spot yatırım için uzun vadeli alım yerleri olacak

5lo

Trend belirleyici 111dma ise takipte olunmalı, 28.163 seviyesi yukarı yönlü kırılır ise fiyatta hacimli bir yükseliş görebiliriz, geçilemediği takdirde direnç olarak çalışacaktır.

5lo6 1

Referanslar:

https://www.lookintobitcoin.com/

https://www.intotheblock.com/

https://glassnode.com/

https://cryptoquant.com/

https://www.looknode.com/

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner